Na czym polega zabieg body wrapping? Jak go poprawnie wykonać? Jak długo powinien trwać i jak często go stosować? Jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia? Przeczytajcie artykuł, aby dowiedzieć się, dlaczego body wrapping uchodzi za jeden z najbardziej skutecznych domowych zabiegów antycellulitowych.
Czym jest cellulit?
Cellulit, inaczej pomarańczowa skórka, to nierównomierne rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Z czasem magazynowany tłuszcz uwidacznia się na naszej skórze, tworząc zgrubienia. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że cellulit nie objawia się wyłącznie jako pofałdowana i nierównomierna struktura skóry. Wiążą się z nim również: przebarwienia i zmieniony koloryt naskórka, rozstępy, żylaki, podskórne (i bolesne) grudki.
Uwaga: Pomarańczowa skórka może przybierać formę tak zwanego cellulitu tłuszczowego lub cellulitu wodnego.
Cellulit może występować u kobiet z różną budową ciała, w każdym wieku, a także u tych, które prowadzą aktywny styl życia i uprawiają sport. Jak podaje portal e-zdrowie.pl, za pojawienie się pomarańczowej skórki najczęściej odpowiadają zaburzenia mikrokrążenia.
Współcześnie wiele salonów kosmetycznych oferuje specjalistyczne zabiegi, które pomagają uporać się z cellulitem. My przede wszystkim polecamy różnorodne działania, takie jak przyjrzenie się naszej diecie i właściwemu nawodnieniu (zwłaszcza sól i węglowodany przyczyniają się do odkładania się w tkankach wody i tłuszczu), codziennej aktywności, stosowanym kosmetykom. Istnieją również domowe zabiegi, które w prosty sposób pomogą nam wyeliminować pomarańczową skórkę. Jednym z takich zabiegów jest body wrapping, który dodatkowo pozytywnie wpłynie na wysmuklenie sylwetki.
Body wrapping na cellulit – jakie daje efekty?
Body wrapping to popularny zabieg antycellulitowy (stosowany m.in. na udach, brzuchu, pośladkach), który wykonuje się zarówno w salonie kosmetycznym, jak i w zaciszu własnego domu. Składa się on z prostych kroków: aplikacji na skórę kosmetyku ujędrniającego oraz z owinięcia się folią spożywczą. W dalszej części artykułu opiszemy dokładnie, jak samodzielnie wykonać ten zabieg.
Szczelne owinięcie ciała w folię sprawia, że substancje aktywne zawarte w kosmetykach skuteczniej wnikają w głębsze warstwy skóry – temperatura naszego ciała podnosi się, a także dochodzi do otworzenia porów. Ciepło dodatkowo pobudza pracę układu limfatycznego i układu krwionośnego.
Regularnie stosując body wrapping, nie tylko zredukujemy cellulit, ale również usuniemy z organizmu toksyny, nawilżymy, odżywimy i ujędrnimy skórę, zredukujemy obrzęki, łagodnie zmniejszymy widoczność rozstępów.
Jak poprawnie wykonywać zabieg body wrapping?
Domowy zabieg body wrapping powinno się wykonywać minimum raz w tygodniu. Na początku warto pozostawić kosmetyk pod folią spożywczą na 10 minut, tak, aby nasza skóra przyzwyczaiła się do jego działania. Następnie stopniowo wydłużamy zabieg – jego optymalny czas wynosi 40 minut.
W sytuacji, gdy towarzyszy nam uczucie dyskomfortu, silne pieczenia lub swędzenie skóry, to powinnyśmy przerwać zabieg. Prawdopodobnie dany preparat kosmetyczny ma w swoim składzie składnik, który działa na nasz naskórek w sposób drażniący.
Warto wiedzieć o tym, że zwiększona potliwość w czasie przeprowadzania body wrapping jest jak najbardziej naturalnym objawem. Wynika on ze wzrostu temperatury naszego ciała. Aby nie dopuścić do odwodnienia, po zabiegu warto więc uzupełnić utracone płyny, sięgając zwłaszcza po wodę mineralną.
Instrukcja w pięciu krokach
Jak przebiega zabieg body wrapping? Poniżej prezentujemy prostą instrukcję.
1. Przed wykonaniem zabiegu warto odpowiednio przygotować naskórek. Wystarczy, że wykonamy gruboziarnisty peeling, który pomoże nam w pozbyciu się martwego naskórka, w rozszerzeniu porów w skórze oraz w poprawie krążenia krwi.
2. Na skórę (na wybrane partie ciała) nakładamy grubszą warstwę balsamu o charakterze ujędrniającym i zwalczającym cellulit. Warto wybierać produkty, które w swoim składzie zawierają: kofeinę, cynamon, żeń-szeń, imbir, algi, wyciąg z kasztanowca, olej sezamowy, wąkrotkę azjatycką, owoce ostrej papryki, czarne błoto. Preparat powinnyśmy nakładać zgodnie z kierunkiem krążenia krwi, czyli kierując się od dołu do góry.
3. Po aplikacji kosmetyku kolejnym krokiem jest dość ciasne owinięcie danych partii ciała w folię spożywczą. Nie zaciskajmy folii zbyt mocno, aby nie zaburzyć krążenia krwi. Dla dodatkowego podwyższenia temperatury ciała możemy przykryć się kocem lub kołdrą.
4. Po upływie 40 minut (tak jak wspomnieliśmy wyżej – na początku naszej przygody z folią spożywczą warto postawić na krótki zabieg) folię odwijamy lub przecinamy nożyczkami. Resztkę balsamu delikatnie wmasowujemy w skórę, wykonując okrężne ruchy.
5. Ostatnim krokiem jest zmycie pozostałości z kosmetyku z powierzchni skóry.
Jakie są przeciwwskazania do wykonywania zabiegu body wrapping?
Mimo że body wrapping należy do grona prostych i skutecznych zabiegów antycellulitowych, to nie jest zalecany w przypadku:
- nadciśnienia,
- schorzeń układu sercowo-naczyniowego,
- zatorów naczyniowych,
- żylaków,
- miażdżycy,
- chorób nerek,
- ciąży,
- karmienia piersią,
- skóry wrażliwej, alergicznej, naczynkowej,
- podrażnień naskórka,
- oparzeń,
- otwartych ran,
- niedawno przebytej operacji,
- trwania infekcji.