Jak wybrać odpowiedni organizer na kosmetyki?

Choć nie każdy o tym wie, kosmetyki kolorowe to produkty, które mogą się “zepsuć”. Jak więc przechowywać je, aby służyły dobrze przez cały okres przydatności do użycia? Najlepszym rozwiązaniem są organizery na kosmetyki, które oprócz ochrony przed zniszczeniem, umożliwiają utrzymanie porządku, a dodatkowo mogą stanowić dekoracyjny element pomieszczenia.

Kosmetyki potrzebują specjalnego traktowania

Podobnie jak w przypadku żywności, kosmetyki nie lubią nieodpowiednich warunków przechowywania. Poza tym, zarówno ich formuły, jak i opakowania, mogą być podatne na uszkodzenia. Wszystko to sprawia, że wymagają szczególnej troski na co dzień. Od delikatnych kremów po precyzyjne kredki do makijażu oka, każdy z nich ma swoje specyficzne wymagania dotyczące temperatury, wilgotności i ekspozycji na światło. Odpowiednie przechowywanie kosmetyków nie tylko zapewnia ich dłuższą trwałość, ale także chroni przed utratą skuteczności i zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.

Organizer na kosmetyki i biżuterię fot. dekoracjadomu.pl

Jak można przedłużyć trwałość kosmetyków

Wspomnieliśmy już o dacie przydatności do użycia. Niestety, nieodpowiednie przechowywanie może znacząco ją skrócić. Co to dla nas oznacza? Nie tylko utratę jakości ulubionej szminki czy podkładu – takie kosmetyki mogą doprowadzić do podrażnień, a nawet infekcji skóry. Jak tego uniknąć? Oto kilka sprawdzonych metod:

  • Odpowiednie warunki. Kosmetyki powinny być przechowywane w miejscu o temperaturze pokojowej. Nie lubią ani gorąca, ani mrozu, podobnie jak wilgoci czy nadmiernego nasłonecznienia. Paradoksalnie, łazienka (zwłaszcza ta bez okien) nie jest najlepszym miejscem dla kosmetyków kolorowych. Ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi bakterii i powodują zmiany w konsystencji i działaniu produktów.
  • Regularne czyszczenie przyborów. Pędzle, gąbki czy inne przybory używane do aplikacji kosmetyków powinny być regularnie czyszczone i dezynfekowane. Płynne róże, podkłady (ale nie tylko) które pozostają na pędzlach stają się siedliskiem kurzu i drobnoustrojów. Przy kolejnej aplikacji przenosimy je do opakowania z kosmetykiem.
  • Higiena użytkowania. Unikanie kontaktu zanieczyszczonej skóry z produktami, na przykład poprzez umycie rąk przed aplikacją kosmetyków, zminimalizuje przenoszenie bakterii i brudu na produkty.
  • Używanie odpowiednich pojemników i organizerów: Przechowywanie kosmetyków w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub w specjalnych organizerach zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami z otoczenia, a także minimalizuje kontakt z powietrzem i promieniowaniem słonecznym, co wpłynie pozytywnie na stabilność składników produktu.

Organizer do przechowywania Natureo White fot. dekoracjadomu.pl

Idealne organizery do przechowywania kosmetyków

Pierwszy krok, który należy podjąć w trosce o ulubione kosmetyki, to zakup specjalnego organizera. Aby wybrać odpowiedni, warto najpierw ustalić kilka kwestii, takich jak ilość posiadanych kosmetyków, czy ich rodzaj – to pomoże nam w wyborze pojemności organizera. Kolejnym, ważnym aspektem jest miejsce, w którym będziemy przechowywać pudry, pomadki i cienie: czy będzie to półka, a może szuflada w toaletce? Ostatecznie, organizer powinien dobrze pasować do estetyki wnętrza, a może nawet je urozmaicać.

Jakie organizery na kosmetyki cieszą się największą popularnością?

  • Koszyki i pojemniki na kosmetyki z przegródkami. Wykonane są zazwyczaj z plastiku, lakierowanego drewna lub innych tworzyw, które łatwo utrzymać w czystości. Przegródki pozwalają na wygodne rozdzielenie różnych rodzajów kosmetyków, a także pędzli. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest utrzymanie porządku, a poranne rytuały stają się szybsze i przyjemniejsze. Funkcjonalne i desginerskie organizery na kosmetyki znajdziesz na DekoracjaDomu.pl
  • Pudełka na kosmetyki z szufladkami. Organizery z kilkoma szufladkami, które umożliwiają segregację produktów oraz łatwe sięganie po potrzebne przedmioty to idealny wybór do pomieszczeń z dużą ilością światła słonecznego. Kosmetyki ukryte w szufladach nie są narażone na promieniowanie UV.
  • Stojaki na pędzle. Specjalnie zaprojektowane stojaki umożliwiają łatwy dostęp i są bardzo przydatne podczas suszenia wyczyszczonych pędzelków.
  • Organizery na kosmetyki do szuflady. Sprawdzą się szczególnie dla posiadaczek toaletek z szufladami. Dzięki przegródkom organizera, kosmetyki są uporządkowane i nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne.