Wyprawka dla niemowlaka – co powinno się w niej znaleźć?

Kompletowanie wyprawki budzi ogromne emocje u przyszłych rodziców. Duży wybór produktów sprawia, że nie zawsze wiedzą oni, co kupić.  Co powinna zawierać wyprawka dla niemowlaka?

Skompletowanie wyprawki dla niemowlaka to niełatwe zadanie. W sklepach znajdziemy mnóstwo produktów, które mają ułatwiać opiekę nad maluchem. Czy wszystkie są niezbędne?

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla niemowlaka?

Wyprawka dla niemowlaka to temat, który budzi emocje u przyszłych rodziców, szczególnie tych, którzy oczekują pierwszego dziecka. Kiedy rozpocząć kompletowanie wyprawki i jakich produktów nie może w niej zabraknąć? Tak naprawdę, wszystko jest kwestią indywidualną. Wyprawka to duży wydatek – obejmuje przecież nie tylko drobne przedmioty, jak ubranka, kosmetyki czy pieluszki jednorazowe, ale też wózek, fotelik samochodowy, łóżeczko i komodę. Ile kosztuje wyprawka? Rozpiętość cenowa jest duża, wszystko zależy bowiem od tego, co zamierzamy kupić, jakiej marki, nowe czy używane. 

Kompletowania wyprawki nie warto odkładać na ostatnią chwilę, ponieważ samopoczucie mamy w ostatnich tygodniach ciąży oraz faktyczny termin porodu są trudne do przewidzenia. Za zakupy warto więc zabrać się w 2 trymestrze ciąży, ewentualnie na początku 3 trymestru. Ostatni miesiąc ciąży warto już poświęcić na spokojne oczekiwanie na nowego członka rodziny.

Co powinna zawierać podstawowa wyprawka dla niemowlaka?

Ilu rodziców, tyle opinii co do zawartości wyprawki dla niemowlaka. Produkty, które dla jednych są niezbędne, innym w ogóle się nie przydadzą. Warto więc zachować zdrowy rozsądek i kupić podstawowe przedmioty, a resztę dokupić w miarę potrzeb, po urodzeniu dziecka. Ubranka i pieluchy jednorazowe to podstawa. Kupując ubranka, wystarczy wybrać po kilka sztuk body, pajacyków, spodenek i skarpetek. Dzieci szybko wyrastają z najmniejszych rozmiarów ubranek, dlatego zakup większej ilości nie ma sensu. Podobnie jest z pieluszkami. Warto kupić pieluszki w rozmiarze 1 i 2, nie przesadzając z ilością, bo nie mamy pewności, który rozmiar lepiej się sprawdzi. 

Konieczne będą też produkty do pielęgnacji, na przykład chusteczki nawilżane, pieluszki tetrowe, krem pod pieluszkę, kocyki, przewijak, wanienka, stojak do wanienki ułatwiający kąpiel noworodka, sól fizjologiczna, łagodny środek do prania oraz delikatny żel i szampon do mycia delikatnej skóry dziecka. Niezależnie od tego, czy mama planuje karmienie piersią, czy nie, warto nabyć laktator, który może okazać się przydatny. Dzięki listom wyprawkowym, które znajdziemy w internecie, możemy łatwo sporządzić własną listę zakupów, uwzględniając indywidualne potrzeby.

Tagged