Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Nie od dzisiaj wiadomo, że muzyka rewelacyjnie wpływa na rozwój maluchów. Nie jest to jedynie sposób na relaks, ale również doskonały bodziec dla mózgu dziecka, nawet tego rozwijającego się dopiero w brzuchu mamy. Muzyka sprawia, że dziecko jest spokojniejsze, zdolniejsze, bardziej kreatywne, a przy okazji wrażliwsze. Wiele osób uważa, że muzyka powinna stać się nieodzownym elementem w życiu dziecka. Sprawdź, jakie melodie warto puszczać dziecku i co pozytywnie wpłynie na rozwój najmłodszych!

  1. Muzyka dla niemowląt — świetny bodziec dla rozwijającego się mózgu
  2. Słuchanie muzyki relaksuje i uspokaja
  3. Muzyka klasyczna dla niemowląt?

Muzyka dla niemowląt — świetny bodziec dla rozwijającego się mózgu

Muzyka fantastycznie wpływa na rozwój dziecka. Słuch rozwija się już w łonie matki. Od 16. tygodnia ciąży dziecko zaczyna słyszeć. Dochodzą do niego różne głosy z zewnątrz, takie jak bicie serca matki czy jej głos, a także muzyka. Warto więc wykorzystać to, że dziecko w dość wczesnym stadium rozwoju zaczyna słyszeć i umożliwić mu słuchanie muzyki. Muzyka świetnie stymuluje rozwój mózgu. Liczne badania przeprowadzane nad tym zjawiskiem wykazują, że dziecko słuchające muzyki w łonie matki rodzi się z większą ilością komórek nerwowych i połączeń pomiędzy obiema półkulami mózgu. Taki człowiek jest później bardziej kreatywny i wrażliwy na bodźce.

Słuchanie muzyki relaksuje i uspokaja

Jeśli chcesz zaserwować swojemu dziecku regularne słuchanie muzyki, warto wybierać ją rozważnie. Dla dzieci polecana jest muzyka relaksacyjna. Powolny rytm muzyki, powtarzające się motywy oraz odgłosy natury uspokajają malucha, a przy okazji wycisza go. Dziecko jest w stanie szybciej zasnąć i nie denerwuje się tak szybko. Puszczając dziecku muzykę klasyczną, można mieć gwarancję, że szybciej zaśnie i będzie spało bez zbędnego wiercenia się czy pojękiwania. 

Muzyka klasyczna dla niemowląt?

Ważny jest rodzaj muzyki dla dziecka. Z pewnością lepiej zrezygnować z hałaśliwych piosenek i zbyt ciężkich basów. Muzyka dla niemowląt powinna być delikatna, rytmiczna, ale nie ciężka. Melodie mogą być powolne, lub nieco szybsze. Spokojne tony są w stanie obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć liczbę uderzeń serca na minutę, obniżyć poziom stresu czy pobudzić odpowiednio system immunologiczny. 

Rozluźnione ciało oraz pobudzony mózg przez delikatną muzykę stanowią też fantastyczną bazę do optymalnego uczenia się. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko rozwijało się w odpowiedni sposób, koniecznie zdecyduj się na puszczanie muzyki od najmłodszych lat.

Tagged