Jesień w ogrodzie – o czym należy pamiętać?

Wszystkie osoby, które posiadają ogród i o niego dbają, co jesień mierzą się z tymi samymi problemami. Niskie temperatury oraz większe opady deszczu, w porównaniu do poprzedniej pory roku, sprawiają, że rośliny są bardziej zagrożone. Jednocześnie brzydka pogoda często sprawia, że nie mamy ochoty zajmować się ogrodem.

Grabienie liści w ogrodzie oraz przycinanie trawnika

Jesień jest okresem, w którym liście zaczynają opadać z drzew. Nawet jeśli na podwórku nie rosną żadne drzewa, to wiatr sprawi, że liście i tak znajdą się na naszym terenie. Należy systematycznie grabić liście, ponieważ nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też dlatego, że w szybkim tempie zaczynają gnić i później usunięcie ich będzie niezwykle trudne. Ponadto zagrabione liście możemy przerobić na kompost, dzięki czemu nie musimy się martwić o ich utylizację. Nie będziemy musieli wówczas płacić za nietani wywóz liści.

Dodatkowo z liści buków możemy zrobić próchnicę – czyli naturalny nawóz wysokiej jakości, dzięki któremu łatwiej uprawiać glebę. Dzieje się tak, ponieważ próchnica użyźnia glebę i ją napowietrza. Należy pamiętać też o regularnym koszeniu trawy, a ostatni raz ściąć ją przed pierwszymi przymrozkami. Uchroni to ją w zimie przed rozwojem pleśni śniegowej, która może się przyczynić do tego, że w następnym roku trawa w ogóle nie urośnie.

Podstawowe czynności w ogrodzie, które należy wykonać jesienią

Najważniejszym zadaniem, które nas czeka w okresie jesiennym jest odpowiednie zaopiekowanie się roślinami. Odpowiednie zabezpieczenie zależy od gatunku i rodzaju flory. Roślinom takim jak marcinki i wiesiołki należy ściąć łodygi. Dobrym sposobem na zachowanie młodych drzew i krzewów w dobrym stanie jest otulanie ich na zimę. Dodatkowo uchroni to je przed dzikimi zwierzętami, które na zimę podchodzą bliżej gospodarstw.

Większym drzewom owocowym przycina się dzikie pędy, które rosną pionowo. Inne rośliny z kolei powinno się wykopać i przechować w suchym i zaciemnionym miejscu. Zaliczamy do nich dalie, georginie i piwonie, ponieważ inaczej ich pędy uległyby zamarznięciu i w kolejnym sezonie mogłyby się nie odrodzić. Warto także pamiętać o wapniowaniu ziemi. Wapniowanie powinno się wykonywać około raz na cztery lata po zebraniu wszystkich plonów. Dzięki temu w przyszłym sezonie rośliny będą lepiej rosły, gdyż PH ziemi stanie się na powrót obojętne.

Drabina – niezbędny przedmiot w ogrodzie

Trudno wyobrazić sobie prace ogrodowe bez drabiny: https://www.drabiny-krause.dmn.pl/. We wrześniu zaczynają się zbiory większości gatunków owoców. Często jabłonie są na tyle wysokie, że zbieranie ich, stojąc na ziemi, jest niemożliwe. Wtedy właśnie przydaje się drabina, na której łatwiej jest nam zbierać owoce, zamiast wdrapywać się na konary. Jest to także bardziej bezpieczne. Drabina jest przydatna także do podcinania gałęzi, co jest niezbędną czynnością w jesiennym ogrodzie. A do naprawy zabudowy ogrodowej, wszystkich altanek, daszków i wysokich ogrodzeń, najlepsze będą solidne drabiny przystawne: https://alve.pl/5-drabiny-przystawne.

Jesień w ogrodzie jest więc czasem wzmożonej czujności, kiedy nie możemy pozwolić sobie na pozostawienie rzeczy ich biegowi. Wielokrotnie będziemy musieli ingerować w ogród jesienią, szczególnie po to, aby przygotować go na zimę i nowy rok wegetatywny.

Tagged