Kiedy pić soki warzywne rano czy wieczorem?

Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszej diety. Wedle zaleceń specjalistów powinniśmy jeść co najmniej pięć porcji dziennie. Jednak to wcale nie jest takie proste. Na szczęście są jeszcze soki warzywne. Kiedy warto je pić, czy pora dnia ma znaczenie?

Przygotowanie pięciu porcji warzyw jest dla większości osób wyzwaniem. Liczy się nie tylko to, by warzywa kilka razy dziennie pojawiały się na talerzu. Dieta musi być urozmaicona, więc warzywa też powinny być różne. Poza tym muszą zawierać dużo witamin, a więc ważne jest ich przechowywanie i to, czy jemy je na świeżo, czy po obróbce termicznej. Właśnie dlatego naturalne soki z warzyw są idealną propozycją.

Dlaczego soki owocowe warto włączyć w dietę?

Szklankę soku łatwiej wypijemy, niż zjemy talerz surowych owoców, a to właśnie takie są najzdrowsze. Łatwiej też urozmaicimy przekrój warzyw, jakie będą w naszej diecie, bo soki warzywne powstają z różnych produktów. Jeśli przy tym postawimy na soki tłoczone, to mamy gwarancję, że zawierają równie dużo witamin i minerałów, co świeże produkty. Soki tłoczone są najbardziej wartościowe spośród wszystkich dostępnych soków. Są pożywne, mają dużo błonnika i innych cennych składników. Poza tym łatwo możemy dzięki nim rozszerzyć dietę o produkty, za którymi nie przepadamy. To też sprawdzony sposób, by nieco więcej warzyw przemycić do jadłospisu dzieci. Soki zawsze smakują wyśmienicie. Więcej informacji znajdziesz na https://naszatlocznia.pl/k/soki/warzywne/

Sok warzywny na śniadanie?

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Musi być odżywcze i dostarczać energii na kolejne godziny. Część osób pomija śniadanie ze względu na brak czasu, a to duży błąd. Po pierwsze przez brak śniadania możemy mieć większą ochotę na podjadanie w ciągu dnia. Po drugie rano nasz metabolizm jest najlepszy. Naturalne soki warzywne wydają się więc dobrą propozycją. Są sycące i pełne wartości odżywczych. Jak najbardziej możemy je pić na czczo. Są szybkie do zrobienia, a być może wystarczy jedynie przelać do szklanki sok wcześniej kupiony.

Choć wydaje się to idealnym rozwiązaniem, są osoby, które odczuwają nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, kiedy soki piją na czczo. Inną kwestią jest stosowanie cytryny. Niektóre leki mogą wchodzić z nią w reakcję, więc jeśli pijemy soki z cytryną i przy tym przyjmujemy leki, musimy zachować ostrożność. Nie mniej godziny poranne i wczesnopopołudniowe są idealną porą na pożywny sok.

Co z kolacją?

A co z wieczorem? Na kolację też możemy pić sok, ale ten warzywny, a nie owocowy. Wieczorem przemiana materii jest mniej efektywna niż rano, więc nie sięgajmy po nic z fruktozą. Sprawdzą się soki z pomidorów, buraków, marchewki, pietruszki i selera. Ważne, by były lekkostrawne, bo nasz organizm może mieć trudności z trawieniem. Nie pijmy jednak soku bezpośrednio przed snem, bo może pojawić się zgaga, niestrawność, kłopoty z zasypianiem. Najlepiej pić je maksymalnie 2 godziny przed spaniem. Poza tym wolniejsze trawienie wiąże się z tym, że łatwiej możemy przybierać na wadze, więc ograniczanie wieczornego jedzenia nie dotyczy tylko soków.

Tagged