Kiedy warto stosować szampon z dziegciem?

Z roku na rok coraz więcej osób wykorzystuje do codziennego mycia włosów szampon z dziegciem, czyli substancją będącą produktem suchej destylacji drewna i kory wierzby. Posiada ona ciemnobrązowy kolor, gęstą konsystencję i dosyć intensywny aromat przypominający zapach smoły bądź suszonych śliwek. Wykazuje przy tym silne działanie grzybobójcze, antyseptyczne, złuszczające, a także dezynfekujące.

Krótka instrukcja użycia

Ze względu na swoje właściwości szampon dziegciowy doskonale sprawdza się w procesie pielęgnacji skóry głowy z różnymi problemami zdrowotnymi. Oprócz tytułowej substancji zawiera również ichtiol, glicerynę, mocznik czy skoncentrowane wyciągi ziołowe. Przed zastosowaniem należy porządnie wstrząsnąć butelką w celu aktywowania wszystkich składników. Następnie zaleca się naniesienie produktu na zwilżone włosy i wtarcie go opuszkami palców do momentu uzyskania gęstej piany.

 Po około pięciu minutach można spokojnie spłukać głowę dużą ilością ciepłej wody, delikatnie osuszyć całość czystym ręcznikiem, a na koniec użyć suszarki elektrycznej, która pozwoli ostatecznie wyeliminować wilgoć i jednocześnie zniwelować intensywny zapach. Pożądane jest stosowanie szamponu 1, maksymalnie 2 razy w tygodniu. Jeśli chodzi o przechowywanie, to najlepiej wybrać miejsce niedostępne dla dzieci i dobrze chronione przed światłem słonecznym. 

Łuszczyca to podstawowe wskazanie

Szampon z dziegciem (https://www.centrumluszczycy.pl/pol_m_Preparaty-na-luszczyce_Skladnik-aktywny_Dziegiec-476.html)stanowi prawdziwe wybawienie zwłaszcza dla osób zmagających się na co dzień z umiarkowaną albo zaawansowaną łuszczycą skóry głowy. Z jednej strony hamuje bowiem podziały komórkowe i znacznie spowalnia proces rogowacenia martwego naskórka, z drugiej zaś zapobiega powstawaniu stanów zapalnych oraz wnikaniu drobnoustrojów wywołujących wtórne zakażenie bakteryjne. Jak by tego było mało, bardzo skutecznie łagodzi uciążliwe swędzenie i pieczenie (dzięki czemu nie drapiemy się w miejscach publicznych), uwrażliwia skórę na wpływ dobroczynnego promieniowania ultrafioletowego, a także gwarantuje optymalną higienę włosów poprzez ich wygładzenie, nadanie naturalnego blasku, nawilżenie, wzmocnienie cebulek i zauważalne zwiększenie objętości. Nie obciąża przy tym nadmiernie kosmyków ani nie powoduje plątania.

Kosmetyk o uniwersalnym charakterze

Łuszczyca to nie jedyna dolegliwość, której objawy szampon z dziegciem pozwala efektywnie ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować. Okazuje się też nieoceniony m.in. w przypadku łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu pstrego (inaczej tłustego), przewlekłych wyprysków o podłożu alergicznym, grzybicy, trądziku różowatego, egzemy i świerzbu. Warto jednak dodać, że istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania preparatu. Podstawowym jest wiek poniżej 12 lat i wykazywanie nadwrażliwości na jakiś określony składnik. Oprócz tego szamponu z pewnością nie powinny używać kobiety ciężarne i karmiące piersią oraz osoby chorujące na ostrą niewydolność nerek, niewydolność wątroby czy nowotwór szpiku kostnego. Nie zaleca się ponadto jego aplikowania przy znacznym osłabieniu organizmu, udarze słonecznym i ranie otwartej głowy.

Tagged