Pieluszkowe zapalenie skóry to powszechne zjawisko, którego objawem jest zaczerwieniona, podrażniona i tkliwa skóra. Wysypka występuje zazwyczaj w obszarach, w których skóra ma zbyt długi kontakt z pieluchą czy też, w których pieluszka ociera się o nią. Dolegliwość ta może dotykać niemowląt i dzieci, które nie korzystają jeszcze z nocnika, ale również niektórych osób dorosłych.
Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry jest to choroba zapalna skóry, która daje charakterystyczne objawy. W miejscach dotkniętych zapaleniem skóra jest zaczerwieniona, podrażniona i można zaobserwować na niej wysypkę. Zazwyczaj przypadłość ta dotyka niemowląt w wieku od 7. do 12 miesięcy życia, jednak zdarza się też u starszych dzieci. Ponadto, do zapalenia pieluszkowego skóry dochodzi też u osób dorosłych, które mają trudności z trzymaniem stolca i moczu. Symptomy tego schorzenia przypominają nieco oparzenia słoneczne. Przybierają różną postać, w zależności od stadium i nasilenia zmian zapalnych. Na początku obserwuje się lekko różowe podrażnienia, które z czasem zmieniają się w żywoczerwone, łuszczące się plamy. W przypadku braku leczenia przybierają one formę krostek, pęcherzy wypełnionych treścią ropną, co wskazuje na zakażenie grzybiczne. Niekiedy wraz z nasileniem zmian chorobowych może dojść do rozwinięcia się nadkażenia bakteryjnego, którego objawem są nadżerki pokryte miodowożółtymi strupami. Zaawansowane pieluszkowe zapalenie skóry daje takie objawy jak:
- świąd,
- obrzęk,
- ból,
- niepokój i rozdrażnienie.
Dzieci cierpiące na pieluszkowe zapalenie skóryodczuwają ogromny dyskomfort, są płaczliwe, mają problem ze snem oraz osłabiony apetyt. Oczywiście, wpływa to negatywnie na ich codzienne funkcjonowanie oraz rozwój.
Pieluszkowe zapalenie skóry- przyczyny
Znanych jest kilka przyczyn pieluszkowego zapalenia skóry. U jego podłoża leży przede wszystkim nierozwinięta w pełni skóra dziecka, która może być do 10 razy cieńsza niż u dorosłej osoby. Wiąże się to ze słabszą barierą lipidową i jej większą podatnością na ataki wszelkich mikroorganizmów. Do rozwinięcia się tej choroby prowadzi także zbyt rzadkie przewijanie dziecka. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Właśnie dlatego w uniknięciu tego schorzenia tak ważną rolę pełni prawidłowa higiena i częste zmiany pieluszek. Kolejną przyczyną PZS są otarcia odpieluszkowe. Niekiedy dochodzi do nich przez zły rozmiar pieluszek, które wrzynają się w ciało dziecka. Do tej dolegliwości może też prowadzić korzystanie z chusteczek czy pieluszek, które zawierają w sobie składniki uczulające dziecko. Tak samo dzieje się w przypadku pieluch, które nie przepuszczają powietrza, a tym samym sprzyjają rozwojowi bakterii. Pieluszkowe zapalenie skóry jest też wywoływane przez niewłaściwie dopasowane kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowlaka. Warto też pamiętać, że niektóre czynniki sprzyjają tej chorobie, a zalicza się do nich:
- atopowe zapalenie skóry,
- podwyższone pH skóry i moczu,
- wady układu moczowego,
- choroby przewodu pokarmowego (choroby zapalne jelit, biegunka).
Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?
W leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry najważniejszą funkcję pełnią działania profilaktyczne. Bardzo istotne jest zwłaszcza przestrzeganie zasad higieny i eliminowanie produktów drażniących. Rodzice muszą pamiętać o częstej zmianie pieluszek. Niezbędne jest też regularne mycie wodą okolic podrażnionych czy narażonych na pojawienie się zmian zapalnych. Ważną czynnością jest też staranne osuszanie skóry, można do tego celu użyć tetrowej pieluszki tudzież jednorazowego ręcznika kuchennego. Warto też starać się zostawiać dziecko przynajmniej na kilka- kilkanaście minut bez pieluchy. Dzięki temu skóra będzie miała swobodny dostęp powietrza, co przyśpieszy proces leczenia podrażnień. Wspomniane czynności należy wykonywać po każdym przewijaniu.
Przed samym nałożeniem pieluszki, należy posmarować delikatną skórę dziecka odpowiednim kremem. Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po Sudocrem, który zapewni kompleksową pielęgnację okolicy pieluszkowej. Zmniejszy powstałe podrażnienia, zapobiegnie powstawaniu nowych oraz zregeneruje skórę. Ponadto zaleca się zamianę chusteczek nawilżanych na zwykłe płatki kosmetyczne namoczone w wodzie. W trakcie wieczornej kąpieli, do wody warto dodać niewielką ilość nadmanganianu potasu, który działa odkażająco i przyśpieszy proces gojenia się ran.
Podczas trwania leczenia istotne jest to, żeby obserwować dziecko i notować, co łagodzi stan skóry, a co go nasila. Obserwacja wraz z przestrzeganiem zasad higieny i właściwą pielęgnacją pomoże w wyleczeniu przykrej dolegliwości. Jeśli stan skóry dziecka nie ulegnie poprawie, wówczas należy skonsultować się z pediatrą.
Źródła:
- Doboszyńska A., Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci.
- Kaszuba, A., & Kuchciak-Brancewicz, M. (2019). Dermatologia dziecięca w pytaniach i odpowiedziach. Lublin: Wydawnictwo Czelej.
- Sadowska-Przytocka A., Czarnceka-Operacz M., Pieluszkowe zapalenie skóry.
- Lennecke, K., Hagel, K., Przondziono, K., Filipek, B., Orłowska, A., & Smolińska, M. (2018). Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób. Wrocław: MedPharm Polska.