Jakie zabawki dla 2-latka będą najlepsze? Podpowiadamy

Jeśli poszukujesz zabawki dla 2-latka, z pewnością czujesz się przytłoczony ilością dostępnych na rynku modeli opatrzonych znakiem 2+. Aby móc wybrać odpowiednie zabawki dla dwulatków, czyli dające im radość podczas zabawy oraz pozytywnie wpływające na ich rozwój, należy jednak znać potrzeby malucha w tym wieku. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, jakie zabawki dla 2-latka wybrać i dlaczego właśnie te.

Jakie potrzeby powinny spełniać zabawki dla dwulatków?

Wybierając zabawki dla 2-letniej dziewczynki lub chłopca, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że warto, aby oprócz zapewniania dziecku frajdy pozytywnie wpływały one na jego rozwój. Zabawa w tym wieku jest bowiem jedną z form nauki kolorów, kształtów oraz ćwiczenia umiejętności związanych z małą motoryką i rozwojem wyobraźni. Dodatkowo zabawki dla dwulatków powinny być także dostosowane do umiejętności, które posiada dziecko. Wśród nich wyróżnić można między innymi:

  • samodzielne poruszanie się, bieganie, skakanie, wspinanie się, 
  • układanie przedmiotów w wieże oraz dopasowywanie nieskomplikowanych elementów do siebie, 
  • korzystanie w poprawny sposób z sorterów, 
  • samodzielne rysowanie prostych obrazków składających się z linii oraz kształtów o nieregularnych krawędziach, 
  • samodzielne jedzenie i picie, 
  • zdolność komunikacji za pomocą prostych zdań. 

Jak więc widać lista tych umiejętności jest naprawdę spora i oznacza, że zabawki dla dwulatków muszą jednocześnie wspierać ich umiejętność chwytania przedmiotów, dopasowywania ich do siebie oraz zaspokajać naturalną ciekawość i potrzebę ruchu dziecka. Ponadto warto, aby były one dostosowane do temperamentu malucha. 

Jakie zabawki dla 2-latka wybrać? Rodzaje najlepszych zabawek dla dwulatka

Dostępne w sklepach dla dzieci takich jak Malulu zabawki dla 2-latków najczęściej podzielone są na kategorie tematyczne związane z ich znaczeniem dla rozwoju malucha. Wśród najciekawszych z nich wyróżnia się 4 główne kategorie, obejmujące mądre zabawki dla dwulatka, które omawiamy poniżej. 

Kreatywne zabawki dla 2-latka

Idealna zabawka dla 2-latka rozwijająca jego kreatywność to przede wszystkim wszelkiego rodzaju zestawy farb, w tym także te przeznaczone do malowania palcami, kredek i mazaków, które dają nieograniczone możliwości zabawy nimi. Mniej oczywistymi propozycjami są natomiast wszelkiego rodzaju zestawy magnetycznych lub karcianych układanek, w przypadku których zabawa opiera się na możliwości dopasowywaniu elementów w dowolnych konfiguracjach, tworząc tym samym na przykład stroje.  

Edukacyjne zabawki dla dwulatka

Kolejną kategorią zabawek dla 2-latka wartą uwagi są wszelkiego rodzaju modele edukacyjne, które mają za zadanie poprzez zabawę uczyć. Zaliczyć do nich można drewniane puzzle literki lub cyferki czy wszelkiego rodzaju układanki związane ze światem roślin oraz zwierząt. Idealnie wpływają one na rozwój dziecka i przygotowują go na kolejny etap, jakim jest pójście do przedszkola. 

Sensoryczne zabawki dla dwulatków

Zabawki dla dwulatków powinny również aktywnie wspierać rozwój małej motoryki dziecka. Dlatego nie może wśród nich zabraknąć modeli sensorycznych, które charakteryzują się połączeniem różnych kształtów oraz faktur materiału. W tym przypadku idealne zabawki dla 2-letniej dziewczynki lub chłopca to na przykład przeróżne sortery wykonywane z tworzyw sztucznych z liniami, wypustkami i wgłębieniami lub stworzone z drewna oraz elastyczne kostki przeznaczone do umieszczania w nich elementów o różnych kształtach. 

Zabawki do piasku dla 2 latka

Wśród zabawek dla dwulatków nie może zabraknąć także tych przeznaczonych do zabawy w piaskownicy. Zapewniają one nie tylko doskonałe wsparcie rozwoju małej motoryki dziecka, ale także umiejętności społecznych, zwłaszcza kiedy trzeba się nimi podzielić z kolegą lub koleżanką na plaży czy placu zabaw. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na modele wykonane z trwałych materiałów, które z łatwością można wyczyścić z piasku oraz błota. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla 2-latka?

Bez względu na to, czy wybrane zabawki dla dwulatka będą zabawkami kreatywnymi, edukacyjnymi czy sensorycznymi, kupując je, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy są one oznaczone znakiem 2+. Co więcej, aby zabawa nimi była w pełni bezpieczna, nie powinny one mieć ostrych krawędzi, a w szczególności małych elementów, które mogłyby zostać połknięte przez dziecko lub zwiększać ryzyko przypadkowego zadławienia się przez malucha. Istotna jest także ich jakość, która zależy w bardzo dużej mierze od materiałów, z jakich są one wykonane. Najlepiej więc wybierać zabawki dla 2-latka posiadające odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i jakości. 

Podsumowując, idealne zabawki dla 2-latka to takie, które są wybrane w przemyślany sposób z uwzględnieniem temperamentu, potrzeb i umiejętności dziecka. Warto także, aby były one różnorodne, aby w zróżnicowany sposób rozwijały poprzez zabawę rozwój malucha pod każdym względem.