Bokeh i światełka świąteczne: jak uzyskać efekt rozmazanych, kolorowych światełek?

Zamierzasz zrobić uroczy portret bliskiej ci osoby na tle choinki ze światełkami lub ledowych dekoracji. Ustawiasz swojego modela i widzisz, że świetnie wygląda w kadrze. Wydaje ci się, że to zdjęcie nie może się nie udać. A jednak! Coś poszło nie tak i fotografia zdecydowanie nie jest tak efektowna jak te, które umieszczają twoi znajomi na Instagramie. Prawdopodobnie jeszcze nic nie wiesz o efekcie bokeh. Dowiedz się, czym on jest i jak go poprawnie wykorzystać.

Efekt bokeh – co to takiego?

Bokeh, a dokładniej, bo-ke, to słowo pochodzące z języka japońskiego, które tłumaczy się jako „rozmycie”. To właśnie zmniejszenie ostrości jest istotą tego efektu fotograficznego.

W tym przypadku nieostre mają być światła znajdujące się poza pierwszym planem kadru. Dzięki temu można jeszcze lepiej zaprezentować głównego bohatera zdjęcia i podkręcić świąteczny charakter całej fotografii.

Efekt bokeh i święta – poznaj zgrany duet fotograficzny

Nawet jeżeli nie jesteś profesjonalistą i nie masz drogiego aparatu, możesz zrobić wyjątkowo efektowną sesję fotograficzną. Efekt bokeh doskonale sprawdza się, jeżeli na dalszym planie zdjęcia znajdują się lampki świąteczne czy większe dekoracje LED. Tłem fotografii są dzięki niemu rozmyte światła. Gra tych jasnych, świetlistych plamek, zieleni choinki, czerwonych gwiazdkowych kreacji i świątecznej aranżacji tła daje niesamowity efekt oraz pasuje do gwiazdkowego klimatu.

Gdzie sprawdzi się efekt bokeh?

Efekt bokeh sprawdzi się zarówno podczas robienia zdjęć w domu, jak i w plenerze. W tym drugim przypadku jego osiągnięcie może być nieco trudniejsze – ulicznej latarni czy dekoracji nie sposób przesunąć i trzeba znaleźć dla nich odpowiednią perspektywę.

Taki trik fotograficzny pasuje do zdjęć świątecznych, ślubnych i wszystkich tych, które mają mieć romantyczny klimat. Można go stosować, robiąc ujęcia zarówno profesjonalnym aparatem, jak i telefonem. Amatorom zdarza się przypadkowo osiągnąć efekt bokeh, natomiast profesjonaliści często długo eksperymentują ze światłem, by fotografia wyglądała dokładnie tak, jak to zakładali.

Jak osiągnąć efekt bokeh?

Aparat – lustrzanka

Jeśli masz lustrzankę, efekt bokeh osiągniesz, używając jasnego obiektywu, najlepiejz przysłoną f/1.8. Możesz też:

  • fotografować obiekt z bardzo bliska, a wtedy wszystko, co znajdzie się na dalszym planie, będzie rozmyte – włącznie z kolorowymi światełkami;
  • zwiększyć odległość między obiektem, który chcesz wyeksponować, a znajdującymi się za nim światłami.

Aparat w telefonie

Efekt bokeh, możesz najłatwiej osiągnąć, wybierając funkcję zdjęcia portretowego. Jeszcze lepszym pomysłem jest fotografowanie modela lub obiektu z bliska i włączenie makr. Natomiast jeśli mimo tego na zdjęciu świątecznym nie ma rozmytych, kolorowych światełek, być może uda się je zrobić za pomocą aplikacji w telefonie – wykorzystuje się do tego specjalne filtry.

Co zrobić, aby zdjęcia z efektem bokeh wyglądały naprawdę dobrze?

Po pierwsze próbuj i eksperymentuj – z łańcuchami LED, ze światełkami choinkowymi i świecącymi ozdobami. W końcu „wyczujesz”, co musisz zrobić, aby zdjęcie ozdabiały jasne, kolorowe plamki w tle. Po drugie, gdy już uda ci się je zrobić, zamów odbitki zdjęć w dobrym laboratorium. To wtedy twoje starania nie pójdą marne, a gra świateł będzie cieszyć twoje oko.

Planujesz wręczyć bliskiej ci osobie świąteczny fotokalendarz albo fotoblok zamiast ramki ze zdjęciem? Zainspiruj się efektem bokeh – ten łatwy, fotograficzny trik to szczypta magii dla fotografii. Pozwoli ci on podarować wyjątkowy prezent gwiazdkowy.