Co to jest internet symetryczny?

Czym jest łącze symetryczne? Zapewne nie jednokrotnie korzystając z Internetu przebierałeś nogami z niecierpliwością, zastanawiając się, jak długo jeszcze potrwa pobieranie potrzebnego pliku. Warto wiedzieć, że czas pobierania plików z sieci jest w pełni uzależniony od prędkości Internetu, która może zależeć od… tego, czy posiadasz Internet symetryczny. Co to jest cieszący się coraz większym zainteresowaniem Internet symetryczny i czy warto o nim pomyśleć?

Łącze symetryczne – czy zależy od niego prędkość pobierania oraz wysyłania?

Znane są dwa typy łącza internetowego – łącze asymetryczne oraz łącze symetryczne. Łącze symetryczne sprawia, iż prędkość wysyłania danych oraz prędkość odbierania danych są takie same. Z kolei łącze asymetryczne powoduje, iż wartości te są zmienne. Powinieneś wiedzieć, że prędkość pobierania oraz wysyłania mają największy wpływ na komfort korzystania z sieci oraz pobieranie plików. Wartości te są natomiast w pełni uzależnione od tego, jakie łącze posiadasz.

Prędkość pobierania jest wartością wskazującą na to, w jakim tempie dane są pobierane z Internetu bezpośrednio do urządzenia- smartfona, laptopa czy komputera. Z kolei parametr prędkości wysyłania pokazuje, z jaką szybkością dane z urządzenia trafiają do sieci. Zasada jest zatem nieskomplikowana- im pobieranie będzie szybsze, tym szybciej będą otwierać się witryny w sieci a pliki pobierać na dysk. Dzięki szybkiej transmisji danych (pobierania i wysyłania) możesz także o wiele szybciej skorzystać z wszelkiego rodzaju odtwarzaczy online, używanych w celu zapewnienia dostępu do filmów czy muzyki w sieci.

Czy w przypadku łącza asymetrycznego Internet może działać wolno?

Przyczyn zbyt wolnego pobierania danych może być wiele. Zanim więc złożysz reklamację u dostawcy Internetu, sprawdź czy problem nie leży po Twojej stronie. Jeśli Internet działa zbyt wolno, może okazać się, iż nie masz najnowszego oprogramowania sieciowego, masz problemy w systemie operacyjnym czy też nieprawidłowo skonfigurowałeś router.

Warto wiedzieć, że to właśnie duża prędkość wpływająca na sprawne wysyłanie danych, umożliwia Ci wygodne i komfortowe korzystanie z sieci. W trakcie wszelkiego rodzaju działań w Internecie – takich jak na przykład otwieranie stron internetowych – laptop czy komputer przesyła niewielkie pakiety danych, które potwierdzają ich odbiór serwerowi. Jeśli prędkość jest zbyt niska, komputer nie będzie w stanie potwierdzić odbioru na bieżąco, co wpłynie na o wiele wolniejsze przeglądanie witryn. 

Zdecydowanie najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest więc Internet symetryczny – szczególnie, jeżeli dużo korzystasz z sieci. 

Tagged