Koty Munchkiny – kocie jamiki

Koty Munchiny, nazywane również kocimi jamnikami, to kontrowersyjna rasa kota o wyjątkowo krótkich kończynach. Krótkie łapki są jedną z odmian karłowatości, dlatego wielu specjalistów uznaje pomysł ich rozmnażania za nieetyczny. Jakie są Munchiny i jak o nie dbać?

Koty Munchkiny — historia

Historia rasy Munchkin rozpoczęła się w 1983 r. w stanie Luizjana. Sandra Hochenedel przygarnęła ciężarną kotkę o krótkich łapkach, która była półdzika i ukrywała się wcześniej pod porzuconymi samochodami. Opiekunka założyła, że krótkie nóżki są efektem niedożywienia w okresie dorastania lub jakiejś choroby. Okazało się jednak, iż cechę tę odziedziczyły rówież dzieci Blackberry (tak właścicielka nazwała kotkę). Jednego z kociaków, o imieniu Toulouse, Sandra podarowała przyjaciółce. Od tej pary – Blackberry i jej syna Toulouse – wywodzą się wszystkie współczesne koty Munchkiny.

Rasa Munchkiny nie jest jednak uznawana przez FIFe, CFA i GCCF (organizacje felinologiczne) ze względu na znaczną szkodliwość dominującej mutacji dla zdrowia kotów (częste inne wady, a śmiertelność płodów wynosi 25%).

Koty Munchkiny — charakter

Koty Munchkiny są inteligentne, pogodne, towarzyskie i uczuciowe. Uwielbiają przebywać blisko człowieka, towarzyszyć mu w codziennych czynnościach, kochają głaskanie. Dobrze dogadują się też z innymi zwierzętami w domu. Ich nieagresywna natura sprawia, że mogą stać się doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Munchkiny, ze względu na swoją inteligencję, szybko i chętnie uczą się, lubią też zabawki interaktywne. Chętnie chodzą w szelkach i na smyczy. Ich krótkie łapki nie powstrzymują ich od aktywnego trybu życia – koty te uwielbiają zabawę i polowanie na zabawki. Potrafią także dość szybko biegać. Nie są zbyt skoczne, ale jeśli obiorą sobie za cel jakieś miejsce, prędzej czy później i tak się tam dostaną.

Koty Munchkiny — zdrowie

Krótkie kończyny Munchkina są efektem spontanicznej mutacji o charakterze dominującym, która czasem zdarza się u kotów domowych. Według hodowców kręgosłup u tej rasy zachował jednak sprężystość i giętkość podobną jak w przypadku innych kotów. Natomiast niektóre organizacje felinologiczne odmówiły rejestracji rasy ze względu na wysoką szkodliwość tej mutacji dla zdrowia. Ponadto przy krzyżowaniu dwóch krótkonożnych kotów średnio 25% zarodków zamiera. Dwa problemy związane z kośćcem wydają zdarzać się u Munchkinów częściej niż u innych ras: lordoza (przesadne wygięcie kręgosłupa) i lejkowata klatka piersiowa. Odnotowano także zgłoszenia o kotach tej rasy cierpiących na silne bóle reumatyczne uniemożliwiające nawet wejście do kuwety.

O koty rasy Munchkin trzeba wyjątkowo dbać, aby nie doprowadzić zwierzaka do otyłości. Specyficzna budowa jego łap i stawów może sprawić, że nawet niewielka nadwaga będzie dla tego kota ogromnym problemem zdrowotnym.

Koty Munchkiny — charakterystyka

  • Pochodzenie: Luizjana, Stany Zjednoczone.
  • Charakter: inteligentne, pogodne, towarzyskie, uczuciowe.
  • Wielkość: średniej wielkości i niezbyt atletycznej budowy, krótkonożny kot.
  • Waga: samce przeciętnie 3-4 kg, samice 2-3,5 kg.
  • Kształt głowy: stożkowata, o zaokrąglonych konturach, proporcjonalna do ciała, wysokie kości policzkowe. \
  • Uszy: szerokie u podstawy, o lekko zaokrąglonych końcach. Średnie do dużych – proporcjonalne do głowy. Pędzelki na końcach uszu dopuszczalne tylko u odmiany długowłosej.
  • Oczy: średnie lub duże, w kształcie migdała, osadzone dostatecznie szeroko, co nadaje kotu „otwarte” spojrzenie. Osadzone pod lekkim kątem względem podstawy uszu. Brak zależności między kolorem oczu i umaszczeniem.
  • Sierść: włos krótki jest w dotyku pluszowy, z gęstym podszyciem. Długi – jedwabisty, podobny jak u tureckiej angory.
  • Maść: dopuszczalne wszelkie kolory i wzory.
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny, zdarza się lordoza i lejkowata klatka piersiowa.
  • Długość życia: 12-14 lat.
  • Możliwość zakupu kota w Polsce: nie.
  • Koty munchkin cena z rodowodem TICA: 1000-2000 dolarów.

Koty Munchkin — ciekawostki

Niemcy ochrzcili Munchkiny mianem „kotów-kangurów”, ponieważ lubią siedzieć z uniesionymi przednimi łapkami i obserwować otoczenie. Podczas gdy większość kotów staje na tylnych łapkach, aby się rozejrzeć, Munchkiny po prostu siadają na pupie, podpierając się ogonem.