Czy wiesz co jedzą patyczaki?

Patyczaki są zwierzątkami rodem z Wietnamu. Bardzo chętnie są wybierane do hodowli przez osoby, które trzymać chcą coś oryginalnego w terrarium oraz także egzotycznego, a do tego bardzo mało wymagającego. Patyczaki nie są kłopotliwe w utrzymaniu. A czy wiesz co jedzą patyczaki?

Hodowanie patyczaków

Patyczaki słyną z tego, że są niekłopotliwe dla hodowców. Dlatego sobie poradzą z nimi nawet takie osoby, które są niedoświadczone kompletnie w temacie hodowli. Patyczaki są także pod względem obecności niekłopotliwe. Nie wydzielają one żadnych zapachach i siedzą grzecznie w terrarium. Dbać jednak należy o ich dobrostanie. Potrzebna jest im przestrzeń odpowiednia, a także pokarmu wysokiej jakości w ilości odpowiedniej. Samice do około dziesięciu centymetrów dorastają. Samce są znacznie mniejsze.

Samce nieco krócej żyją od samicze, ponieważ mogą nawet nie dożyć roku, a samce ten pułap rzadko kiedy osiągają. W naturze najczęściej patyczaki żyją pośród liści eukaliptusa i to nim się właśnie żywią. Starają się także zamaskować jak najbardziej oraz dostosować się do otoczenia – nawet gdy poczują podmuch, zaczynają bujać się, jakby były jakimiś gałązkami na wietrze. W warunkach w Polsce trudno jest patyczakom dostarczaj eukaliptusa. Zatem co jedzą patyczaki osiąganego w naszym kraju?

Na czym należy oprzeć dietę patyczakom?

Niektóre z patyczaków są bardzo wymagające pod względem odżywiania. Jednak to nie dotyczy patyczaków indyjskich oraz patyczaków rogatych, które słyną jako kłopotliwe najmniej – najczęściej w zoologicznych sklepach można dlatego właśnie spotkać rogate patyczaki. Czym należy karmić patyczaki?

Są to zwierzaki roślinożerne, dlatego podawać należy im tylko i wyłącznie rośliny. To nie jest prawda, że patyczakom jest wszystko jedno, co będą jadły. Nie wystarczy rzucić po prostu im czegokolwiek zielonego i liczyć, że patyczaki będą mogły dożyć do ostatnich swoich dni. Warto rośliny selekcjonować starannie, a przy tym upewnić się, że pozyskane są one ze źródeł ekologicznych oraz całkowicie wolne od zanieczyszczeń.

W związku z tym trzeba zawsze umyć dokładnie wszystkie rośliny, zanim one trafią do terrarium z naszymi kochanymi patyczakami. Pomimo, że patyczaki są niepozornymi zwierzakami, to musimy wiedzieć w jaki sposób z nimi postępować. Pamiętajmy, że są to żywe zwierzaki. W związku z tym nie jest to jakaś zabawka. Nie warto dzieciom kupować patyczaków jako zabawek. Dopiero należy kupić takie zwierzę, gdy dziecko jest nauczone już obowiązków wobec zwierząt. Jest to niezmiernie ważne.