Czym jest sumak jadowity?

Miłośnicy kempingów, jak i także wypoczywania na świeżym powietrzu powinni się mieć na baczności. Niewinnie z pozoru wyglądająca roślina, ze sobą niesie spore niebezpieczeństwo oraz także poważne zdrowotne konsekwencje. Jaką roślinę mamy na myśli? Chodzi o sumak jadowity.

Uważajmy na tę roślinę

Sumak jadowity jest także znany pod inną nazwą – poison ivy. Jest to lśniąca roślina trójlistna. Ojczyzną sumaków jest Ameryka Północna. Tam właśnie występuje najwięcej gatunków tej rośliny. Najgroźniejszym gatunkiem jest sumak jadowity. Rozpoznać go możemy po znacznie dłuższej łodydze, która jest zakończona trójliściem. To na nich właśnie występują olejki, które zawierają bardzo silne alergenne substancje. Kontakt z tą rośliną powoduje oparzenia bolesne oraz niezmiernie dokuczliwą wysypkę. W przypadkach skrajnych także trudno gojące się rany.

Jak wygląda sumak jadowity?

Sumak jadowity niemal występuje wszędzie. Można roślinę tę spotkać na drzewach, na piasku, wzdłuż potoków, na skałach czy też wzdłuż jezior oraz rzek. Roślina zmylić potrafi swoim rozmiarem nawet turystę najbardziej doświadczonego. Może nawet przybrać formę do jakiegoś metra wysokości. Liście jesienią przybierają kolor bardzo charakterystyczny czerwono-brunatny. Zaś kwiaty oraz owoce występują na łodydze osobnej. Do najgroźniejszych należą oczywiście końcówki liści. Na nich występują olejki alergenne.

Jak sobie poradzić?

Same symptomy pojawiają się już po kilku godzinach. Jednak uwidocznić się mogą dopiero po kilku dniach od samego momentu kontaktu z rośliną. Sok jadowitego sumaka po przedostaniu się do organizmu ludzkiego powoduje alergiczną reakcję. W pierwszej kolejności narażone są oczy oraz skóra. Samo dotknięcie już powoduje objawy bolesne.

Pierwsza pomoc przede wszystkim polega na przemyciu dokładnym zimną wodą miejsca oparzenia. Warto także skórę przetrzeć alkoholem. Dzięki temu zapobiegniemy występowaniu skórnych zmian. Do więcej, należy wszystko to odkazić, co mogło mieć jakiś kontakt z rośliną. Mamy na myśli ubrania, leżaki, zwierzęta czy też innego rodzaju przedmioty. W przypadku swędzenia się nasilającego oraz także pieczenia skóry, możemy zastosować jakiś żel z aloesu. Jeśli bezpośrednio po kontakcie z rośliną mamy do czynienia z wysoką gorączką oraz także pęcherzykami ropnymi, należy się udać bezzwłocznie do lekarza.

Jest to niezmiernie ważne. Każdy z nas powinien zapoznać się z powyższą instrukcją i być przygotowanym na pierwszą pomoc czy to komuś innemu czy też samemu sobie. Jest to niezmiernie ważne.