Jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu rustykalnym?

Choć w polskich domach od kilku już lat dominują chłodne i neutralne style skandynawski i loftowy, nie wszyscy są zwolennikami tego rodzaju nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji. Wielu Polaków ceni sobie lokalną tradycję i kulturę, które znajdują odzwierciedlenie w domowych wnętrzach, nadają im przytulny charakter i przypominają o bogatym dziedzictwie rodzimych stron. Taki właśnie jest styl rustykalny – niezwykle klimatyczny, pełen odwołań do przeszłości, a jednocześnie uwspółcześniony o zupełnie aktualne rozwiązania. Jak urządzić dom w takim stylu?

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Styl rustykalny to coraz popularniejszy w ostatnich latach nurt aranżacyjny inspirowany wnętrzami dawnych wiejskich posiadłości. Domy rustykalne mogą naśladować polskie gospodarstwa z poprzedniego stulecia, ale równie dobrze oddawać ducha wsi w stylu zachodnioeuropejskim. Podstawa jest zawsze taka sama: naturalne materiały, delikatna kolorystyka i bogate wzornictwo, na ogół wpisane w lokalną kulturę.

W stylu rustykalnym powszechne są meble zabytkowe lub takie, które są na nie stylizowane. Wyposażenie nie powinno wyglądać, jak gdyby właśnie opuściło salon meblowy. Wręcz przeciwnie – ma nosić ślad pewnego zużycia, np. w postaci delikatnych przetarć czy odbarwień. Kuchnia w stylu rustykalnym jest więc zwykle wyposażona w surowe, drewniane fronty, w których próżno szukać lakierowanego wykończenia i sterylnego błysku. Pomieszczenia zaaranżowane w stylu rustykalnym muszą mieć znakomite walory użytkowe, a przy tym jest w nich masa miejsca na efektowne dodatki, które opowiedzą historię domu i jego właścicieli. Dominująca kolorystyka to biele, beże i brązy, ale nie brak też bardziej nasyconych dodatków, np. w odcieniach zieleni, niebieskiego czy czerwieni – wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnej wizji właścicieli i tego, jaki motyw przewodni najchętniej widzieliby w swoim domu.

Jakie dodatki pasują do stylu rustykalnego?

Styl rustykalny jest wręcz przesycony stylowymi akcesoriami i bibelotami, które sprawiają, że wnętrza wprost toną w unikalnej aurze. Dodatki w stylu rustykalnym to przede wszystkim te wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, len, bawełna, wiklina czy kamionka. Bibeloty nie muszą być nowe – wręcz przeciwnie, urządzając dom w stylu rustykalnym, warto posiłkować się akcesoriami znalezionymi w antykwariatach i na targach staroci. Ważne jest jednak, aby wszystkie produkty charakteryzowały się wysoką jakością – mile widziane są ozdoby wykonane przez rzemieślników, które mają swój własny, indywidualny charakter i potrafią przekazać coś ze swojej unikatowości całemu pomieszczeniu.

Przykładowe dodatki, które znakomicie wpiszą się w założenia stylu rustykalnego, to:

  • firany w stylu rustykalnym i zasłony na miarę, wykonane np. z lnu
  • ręcznie wykonane obrusy i serwety
  • rzemieślnicze lampy w stylu retro/vintage
  • zastawa stołowa zdobiona regionalnym wzorem
  • stare lustra, obrazy nawiązujące stylistyką do wiejskiego klimatu
  • wzorzyste poszewki na poduszki i narzuty.

Jakie zasłony i firany będą idealne do domu w stylu rustykalnym?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, idealne zasłony w stylu rustykalnym to te wykonane z lnu. W przypadku firanek len powinien być jednak cienki i delikatny, aby przepuszczał i rozpraszał światło, tworząc w pomieszczeniach przyjemny, rodzinny nastrój, a jednocześnie chronił domowników przed intensywnym słońcem. Len na zasłony może być grubszy, nie musi mieć też naturalnej tonacji – może być barwiony na głębokie kolory, które będą doskonale korespondować z charakterem wnętrza. W przypadku firanek wskazane jest, aby miały one bazową tonację utrzymaną w bieli, beżu lub szarości, tak jak miało to miejsce w wiejskich domach kilkadziesiąt lat temu.

Zasłony do kuchni w stylu rustykalnym powinny łączyć w sobie cechy ściśle użytkowe z tymi ozdobnymi. Len jest tu idealnym materiałem, ponieważ nie absorbuje nadmiernie kurzu, bardzo dobrze się pierze i przez wiele lat utrzymuje swoje właściwości. Przy tym jest bardzo naturalny, a przez to ponadczasowy. Lniane firany do salonu lub kuchni powinny mieć możliwie jak najprostszą formę, bez wyszukanych ozdobników czy aplikacji. Chcąc ozdobić dodatkowo okna efektownym akcentem, najlepiej postawić na… kwiaty, które doskonale skomponują się z lnianą oprawą.

Styl rustykalny jest nurtem wprost wymarzonym dla osób, które cenią sobie oryginalność i bezpretensjonalność, a przy tym ważna jest dla nich ekologia i zrównoważony rozwój. To zdecydowanie sposób na zaaranżowanie wnętrz, w których czas płynie wolniej,  gdzie domownicy celebrują wspólne chwile i czerpią z życia rodzinnego to, co najlepsze.

Tagged