Jak usunąć narośla na skórze?

Pamiętajmy, że narośla na skórze powinny być zawsze sporym powodem do zaniepokojenia. Wykwit tego typu może być włókniakiem niegroźnym czy też stanowić objaw czerniaka śmiertelnego.

Co to takiego?

Narośla na skórze mogą być objawem dziesiątek różnego rodzaju zaburzeń oraz schorzeń. Mowa o zaburzeniach wirusowych, nowotworowych, grzybiczych, bakteryjnych czy też autoimmunologiczne. W tym kontekście miedzy innymi wymienić możemy: choroby zapalne, brodawki łojotokowe, brodawki, które stanowią objaw zakażenia HPV, czerniak, rak skóry czy też włókniaki miękkie oraz twarde.

Narośla tego typu znacznie się różnią pod względem samej patofenezy, rokowań oraz etiologii. Część z nich, jak na przykład włókniaki jest całkiem niegroźna. Inne są śmiertelne potencjalnie.

Rodzaje narośli na skórze

Na pewno pierwszą z nich jest twarda narośl na skórze. Jest ona niewielkich rozmiarów guzkiem o regularnym względnie kształcie, z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa zostać może zdiagnozowana jako włókniak. Jest to niezłośliwa oraz niegroźna zmiana nowotworowa. W twardej postaci charakteryzuje się niemal zerową podatnością na sam ucisk – nie zmienia kształtu ani też nie chowa się w skórze. Pojawiają się najczęściej na nogach oraz na rękach. Miejsca te mogą być również delikatnie zaczerwieniona. Jest najczęściej nabyta – powstaje na skutek infekcji oraz także urazów. Należy pamiętać także, że oprócz twardych włókniaków, wyróżniamy także miękkie. One z kolei mają nieregularny, nikowaty, kalafiorowaty czy też workowaty kształt. Jak najbardziej dają się uciskać. Często także pojawiają się w nieco większych skupiskach. Mowa między innymi o takich miejscach jak powieki, miejsca pod pachami, na szyi oraz w pachwinach. Mogą również mieć charakter nabyty oraz wrodzony, a do czynników etiologicznych należy:

– zespół metaboliczny,

– insulinoodporność,

– otyłość.

Kolejny rodzaj narośli to narośl czerwona. Narośl ta może świadczy o rozwoju podstawnokomórkowego raka. Jest to postać nowotworu skóry najczęściej spotykana. Występuje szczególnie u mężczyzn, którzy ukończyli trzydziesty rok życia. BCC się rozwija z niezróżnicowanych do samego końca keratynocytów, a więc komórek naskórka. Do jego głównych przyczyn należą predyspozycje genetyczne do kancerogenezy oraz promieniowanie UV, które jest emitowane przez słońce.

Warto jak najbardziej regularnie kontrolować swoje ciało oraz także wszystko to co na skórze pojawia się. Pamiętajmy, że wszystko w pewnym sensie jest ze sobą powiązane. Dlatego właśnie musimy być czujni. Jakby nie było to my znamy najlepiej swoje ciało i wiemy gdy coś się zmienia.