Jakie firany do jadalni wybrać? Eleganckie firanki do nowoczesnych wnętrz.

Wystrój wnętrza, w tym dekoracje okienne jadalni, będą miały wpływ na to jak smakują nam posiłki. Przy stole powinno być jasno, a przy tym lekko i zwiewnie. Jak dobrać firanę do jadalni? Jaki materiał na firany do jadalni wybrać, aby jadło nam się przyjemnie bez obaw o zagniecenia i ubrudzenie tkaniny? Na przykładzie 4 aranżacji okien w jadalni przekonasz się, że idealne dopasowanie firanek wraz ze sposobem ich zamontowania jest możliwe!

Jakie firany i zasłony powinny wisieć w jadalni?

Grube i ciemne firanki do jadalni odchodzą do lamusa. Światło odgrywa jedną z najważniejszych ról w kreowaniu przestrzeni. To ono buduje klimat, pozwala też na funkcjonalne wykonywanie danych czynności w konkretnym pomieszczeniu. Brak światła ma także negatywny wpływ na nasz organizm, może powodować przygnębienie, a także niedobory np. wapnia. Nie można zaaranżować okno w jadalni niewielkich rozmiarów przy użyciu firan o gęstym splocie lub marszczonych. Szczęśliwi posiadacze dużych okien w jadalni mogą mieć zgoła inny problem. W zależności od orientacji jadalni, może być ona zbyt nasłoneczniona lub nie zapewniać nam prywatności podczas spożywania posiłków. Zwiewność dekoracji oprócz walorów estetycznych nie blokuje wentylacji okien, a świeże powietrze wzmaga apetyt. Firany o naturalnym splocie, zwieszone na otwartym oknie wpuszczą dużo świeżego powietrza, blokując jednocześnie drogę owadom, które nie są mile widziane przy jedzeniu.

Modne firany do jadalni – nowoczesne firany

Głównym elementem nowoczesnej jadalni jest oczywiście stół z krzesłami. Warto wybrać firany, które współgrają z tymi składowymi pomieszczenia. Prezentowana nowoczesna jadalnia swój charakter zawdzięcza głównie czarnym akcentom i welurowej tapicerce krzeseł o mięsistej strukturze. Zastosowane tu klasyczne białe firany do jadalni tworzą subtelne tło, przez które przebija naturalne światło. Materiał na firany to jedwabny woal, tworzący gładkie firany, sięgające do podłogi.

Zasłony z ornamentem kontrastują ze zwiewnymi firankami, stanowiąc mocny akcent wnętrza. Obie dekoracje zawieszone zostały na karniszach elektrycznych, pozwalających na ich obsługę bez przerywania posiłku. Nieskazitelnej bieli sufitu nie zaburza maskownica, która skrywa karnisze i wtapia się w sklepienie, sprawiając wrażenie, że długie firany w jadalni spływają prosto z sufitu. Ta całościowa aranżacja przeszkleń przestrzeni z nutą loft spoiła część dzienną wraz z jadalnią.

Eleganckie firany do jadalni w stylu scandi glam

Aranżacja okna strefy dziennej, gdzie salon łączy się z jadalnią i kuchnią, wyposażona została w firanki na indywidualny wymiar. Materiał na firany to tkanina o naturalnej strukturze. Widoczne sploty osnowy i wątku firan w jadalni komponują się z drewnianą podłogą i ratanem wnętrza w stylu scandi glam.

Firany na zamówienie, które sprawdziły się w jadalni z nutą glamour to firany wave, tworzące idealnie równe fale . Są to także firany bez prasowania z linii linen look. Poliestrowa imitacja lnu, czyli tkanina o luźnym splocie i grubych niciach skutecznie ukryje ewentualne zagniecenia. Firany bez prasowania są bardzo odporne na częstą konserwację oraz zapewniają prywatność użytkownikom nawet bez zasłon.

Nowocześnie upinane firany do jadalni zostały zamontowane na szynach KS, które mają szereg zalet począwszy od łatwego montażu, przez niską cenę, kończąc na uniwersalności zastosowania. Szyna sufitowa KS prezentuje się subtelnie i może być wygięta po łuku lub punktowo pod dowolnym kątem. To idealne rozwiązanie dla narożnych okien wnętrz łączących salon z jadalnią.

Eleganckie firany do jadalni z haftem

W prezentowanej aranżacji jadalni firany wykonane zostały na wykusz. Aranżacja takiego okna zawsze wymaga precyzyjnego pomiaru i indywidualnego podejścia. Użyty tu materiał na firany to tkanina firanowa, której górna część w jasnym kolorze odpowiada odcieniowi ścian. Dolna z kolei jest haftowana, tworząc wzrastający wzór, który płynnie przechodzi w strukturę firanową. Takie firany do jadalni przepuszczają światło do wnętrza w górnej części, dostarczając odpowiednią dawkę promieni słonecznych. Ciemniejszy zaś dół na wysokości ścian stanowi ciekawy akcent, nadający charakteru nowoczesnemu wnętrzu.

Firany w jadalni zawieszone zostały na szynach KS, które można idealnie dopasować do pozycji okien względem siebie. Maskownice w kolorze sufitu pięknie wykańczają aranżację wykuszu, ukrywając karnisz.

Firany i zasłony do jadalni w stylu retro

Ponadczasowe zasłony i firany do jadalni to praktyczny element wystroju wnętrz w stylu retro. Ponadto zestawienie firanek z przyciemniającymi zasłonami stworzy harmonijny i przytulny wystrój jadalni połączonej z salonem, dbając jednocześnie o funkcjonalność aranżacji.

Firanki do jadalni wykonane zostały z wysokiej jakości tkaniny imitującej len i są to tzw. firany bez prasowania. Minimalistyczny materiał na firany do jadalni, o naturalnej strukturze i kolorystyce, przepuszczają subtelnie światło, delikatnie je rozpraszając, co tworzy przyjemny klimat w jadalni.

Głównym zadaniem zasłon przyciemniających jest natomiast kontrola ilości światła wpadającego do salonu oraz zapewnienie prywatności. W stylu retro, zasłony często były mocnym akcentem, podkreślającym styl salonu. W przedstawionej aranżacji zasłony wyjątkowo efektywnie blokują światło z zewnątrz, co sprawia, że w jadalni można w spokoju biesiadować bez ciekawskich spojrzeń sąsiadów czy bijących w oczy promieni słonecznych.

Firany do jadalni – karnisz to podstawa

Wiemy już jakie firany do jadalni wybrać. Na czym jednak powiesić firany w jadalni? Profesjonaliści w dekoracji okien rekomendują dwa rozwiązania. Pierwszym z nich są szyny KS, które w niskiej cenie umożliwiają montaż firan w jadalni w każdym możliwym miejscu. Świetnie sprawdzą się w przypadku niedużych okien, w których firan nie przesuwamy często. W przypadku częstej potrzeby przesuwania firan bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem jest zawieszenie dekoracji na karniszach elektrycznych, które eliminują ryzyko zabrudzeń oraz uszkodzeń, częste przy manualnym użytkowaniu. Warto też wspomnieć o możliwości zaplanowania zasłaniania i odsłaniania firan w jadalni, gdy zamontujemy je na karniszach elektrycznych.

Tagged