Objawy wymagające leczenia endodontycznego

Niezależnie od wieku człowieka, jego zęby mogą czasami mocno doskwierać. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, ale najintensywniejszy ból wskazuje zazwyczaj na bardzo poważne problemy, w celu wyleczenia których niezbędne będzie leczenie kanałowe. Co może wskazywać, że jesteśmy właśnie w takiej sytuacji? Przeczytaj i dowiedz się, jakie objawy mogą wskazywać na to, że konieczna będzie endodoncja.

Kiedy niezbędne będzie leczenie kanałowe?

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, to sposób kuracji zęba pojawiający się w sytuacji, w której zaszły już poważne zmiany w jego wnętrzu, a konkretnie – wypełniającej go miazdze. Objawiają się one takimi nieprzyjemnymi efektami, jak intensywny ból, zmiany w kolorze zęba, obrzęk oraz nadwrażliwość na gorące i zimne napoje lub pokarmy. Skąd biorą się takie przypadłości? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ do infekcji zęba może dojść z różnych przyczyn. Najczęstszymi są urazy zęba (jak złamania czy pęknięcia), na skutek których doszło do odsłonięcia miazgi, a także ubytki próchnicowe, dające podobny efekt. Inne to między innymi starcie zębów i zmiany okołowierzchołkowe, a także wielokrotne leczenie zęba, które wpływa na osłabienie jego struktury.

Gdy miazga wypełniająca kanały zębowe znajduje się w stanie zapalnym lub jest martwa, wówczas endodoncja jest jedynym sposobem na to, aby uniknąć konieczności ekstrakcji (czyli wyrwania) zęba. Po zabiegu będzie on co prawda martwy, ale nie pojawi się mało estetyczna przerwa w uzębieniu, ponadto nadal posłuży do gryzienia i innych czynności.

Na czym polega endodoncja?

Leczenie kanałowe to zaawansowana metoda kuracji, polegająca na otwarciu zęba, a następnie usunięciu z jego kanałów martwej miazgi – stąd właśnie nazwa tej kuracji. Oczyszczone kanały wypełniane są specjalną substancją, a następnie ząb zostaje zamknięty. Ponieważ została zlikwidowana przyczyna nadwrażliwości oraz bólu, te nieprzyjemne odczucia zostają raz na zawsze usunięte.

Aby leczenie odbywało się w sposób niepozostawiający miejsca na błędy, wszystkim pacjentom zalecana jest endodoncja mikroskopowa. Jest ona możliwa między innymi w warszawskim gabinecie Fabdent.  Użycie mikroskopu sprawia, że doskonale widoczne jest całe wnętrze komory zęba i każdy kanał. Dzięki temu endodonta w gabinecie FabDent Warszawa nie ma możliwości przeoczenia żadnego, co przekłada się na dokładne usunięcie miazgi. Niestety, endodoncja wykonywana „na oko” niesie ze sobą ryzyko pozostawienia jej fragmentów.

Nie bój się leczenia kanałowego!

Przez długie lata leczenie kanałowe uchodziło za najbardziej bolesne. Jednak oferta FabDent pokazuje, że uległo to zmianie. Proponowane leczenie kanałowe pod mikroskopem Warszawa odbywa się pod silnym znieczuleniem, a nasi specjaliści mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w swoim zawodzie.

Dlatego endodoncja mikroskopowa nie jest zabiegiem, którego musisz się obawiać! Przekonaj się o tym i spotkaj z naszymi endodontami. Umów się na wizytę w FabDent już dzisiaj! 

Tagged