Jakie składniki wpływają na skuteczność antyperspirantu?

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, który zachodzi w naszym organizmie z określonych powodów. Dzięki niemu jesteśmy w stanie między innymi kontrolować temperaturę ciała. Czasem jednak nadmierna potliwość może wprawiać w zakłopotanie. Wtedy warto sięgnąć po antyperspirant – czy wiesz, dlaczego jest on tak skuteczny?

Kilka słów o poceniu się

Człowiek poci się nieustannie – przez cały czas część gruczołów pod skórą pracuje i nawet tego nie zauważamy. W 98% pot składa się z wody, reszta to sól, mocznik, kwas moczowy, amoniak etc. Im bardziej intensywne jest jego wydzielanie (np. w trakcie treningu lub stresującej sytuacji) tym stężenie związków chemicznych wzrasta. Jednak to nie one odpowiadają za nieprzyjemny zapach, a bakterie, które rozwijają się na ciepłej i wilgotnej skórze. Ciepło i wilgoć są kluczowe nie tylko z punktu widzenia rozmnażania się bakterii, w funkcjonowaniu tego całego skomplikowanego mechanizmu chodzi o to, byśmy się po prostu nie przegrzali.

Dlaczego zaczęliśmy od wstępu na temat fizjologii człowieka? Warto wiedzieć, że pocenie się jest ważnym elementem funkcjonowania naszego organizmu. Zanim sięgniesz po antyperspirant, zastanów się: czy Twoim problemem jest tylko nieprzyjemny zapach, czy faktycznie nadmierne pocenie się? Może wystarczy sięgać po kosmetyk nieco mniejszego kalibru, zwalczający woń, która jest efektem ubocznym funkcjonowania bakterii?

Dezodorant i antyperspirant – poznaj różnicę

Skoro już pojawił się ten temat – omówmy pokrótce różnice między antyperspirantem a dezodorantem. Ten drugi działa delikatnie, dezynfekując skórę i hamując rozwój bakterii. Używając go, będziemy się pocić jak zwykle, jednak bez efektów „zapachowych”. Ten typ produktów działa zazwyczaj do 24 godzin i dobrze sprawdza się w przypadku osób z wrażliwą skórą.

Z kolei antyperspirant to produkt zaprojektowany z myślą o osobach, które potrzebują mocniejszej ochrony. Działa dłużej (od 48 do 72 godzin) i oprócz funkcji dezodorującej, czasowo blokuje ujścia gruczołów potowych, zmniejszając ilość wydzieliny. Nie ma potu – nie ma pożywki dla bakterii i plam na ubraniach.

Oba rodzaje kosmetyków należy stosować na czystą i suchą skórę. Zazwyczaj zalecenia dotyczące aplikacji różnią się u konkretnych producentów, jednak w przypadku silnych antyperspirantów warto pamiętać o zmywaniu ich przed pójściem spać, aby skóra mogła w nocy swobodnie oddychać.

Jak działa antyperspirant?

Tym, co odpowiada za skuteczność antyperspirantów, są sole aluminium. Dookoła tych substancji narosło w przestrzeni Internetu wiele mitów, jednak zgodnie z obecnym staniem wiedzy, stężenie tego składnika w dopuszczonych do sprzedaży kosmetykach nie zagraża naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu. Sole aluminium odpowiadają za wiązanie potu na powierzchni skóry, dzięki czemu ujścia gruczołów potowych na skórze są tymczasowo „zapychane”. Nie jest to efekt stały – odrobina wody i mydła zmywa warstewkę ochronną i wszystko wraca do normy.

Jeżeli nie chcesz używać kosmetyków zawierających aluminium – wybierz dezodoranty o delikatniejszym działaniu. Wbrew temu, co piszą niektórzy producenci na opakowaniach swoich kosmetyków – nie udało się jeszcze stworzyć antyperspirantu, którego formuła nie zawierałaby tej substancji. Sole aluminium mogą występować w kosmetykach również pod nazwą glinu – warto o tym wiedzieć!

Tagged