Najlepsze oleje do włosów i jak ich używać?

Olejowanie włosów to zabieg, który w krótkim czasie stał się prawdziwym hitem. Doskonale sprawdza się zawsze wtedy, kiedy Twoje włosy są matowe, suche i niechętnie się układają. Naturalny olejek do włosów nawilży je i przywróci im blask, jednak by kuracja zadziałała, należy wykonać olejowanie nie tylko poprawnie, ale i odpowiednimi produktami. Jakimi?

Czym jest olejowanie włosów? 

Olejowanie to zabieg pielęgnacyjny, podczas którego wykorzystuje się dobroczynne właściwości naturalnych olejków do włosów. Polega on na nakładaniu tego produktu na całej długości pasm. Pokochają go włosy suche, bez blasku, wypadające i ze skłonnością do łupieżu. 

Kluczem do sukcesu przy olejowaniu włosów jest wybranie właściwej metody. Można wykonać ten zabieg na wiele sposobów: na sucho i na mokro. Olejowanie na sucho jest łatwiejsze i polecane dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z naturalną pielęgnacją włosów. Wystarczy, że nałożysz olej na suche włosy i delikatnie wgnieciesz produkt w najbardziej przesuszone miejsca. Następnie pozostaw naturalny olejek do włosów na pasmach przez kilka godzin i dokładnie zmyj. 

Olejowanie włosów na mokro wygląda podobnie, jednak kosmetyk nakłada się na mokre, wilgotne lub zabezpieczone żelem aloesowym włosy. Po aplikacji olejku warto owinąć pasma turbanem, ręcznikiem lub zabezpieczyć czepkiem. Dzięki temu zacznie wydzielać się ciepło, które zintensyfikuje działanie oleju. 

Skuteczność zabiegu olejowania zależy też od jego regularności, ale także od odpowiedniego dopasowania produktu. Są bowiem olejki, które lepiej sprawdzą się do włosów niskoporowatych i oleje do włosów wysokoporowatych. Dowiedz się, jak je wybierać! 

Olejek do włosów niskoporowatych 

Zdrowe, gładkie włosy niskoporowate pokochają masło shea, olej kokosowy, masło kakaowe, masło mango, a także olej rycynowy czy ten z pestek winogron. To produkty o lekkiej formule, które nie powodują obciążenia włosów, ale tworzą na ich powierzchni warstwę ochronną. 

Olejowanie włosów o niskiej porowatości wykonuj za pomocą płynnego olejku, który lepiej wniknie w strukturę włosa. Masła warto więc rozpuścić przed użyciem. Dobrym krokiem jest też nakładanie produktów tylko na końcówki pasm. 

Oleje do włosów średnioporowatych 

Średnioporowate włosy polubią się z niemal każdym olejem – to typ pasm, który szczególnie łatwo pielęgnować. W ich przypadku możesz więc sięgnąć po olej z orzechów makadamia, olej z awokado, z orzechów laskowych, migdałowy, a nawet po oliwę z oliwek, olej słonecznikowy czy rzepakowy. Dobre efekty daje też olej lniany. Wymienione powyżej kosmetyki możesz ze sobą dowolnie łączyć. 

Podczas aplikacji olejów na włosy średnioporowate unikaj nakładania specyfików na ich nasadę i na skórę głowy. Aplikuj je natomiast na całej długości, również na końcówki. 

Oleje do włosów wysokoporowatych 

Ten typ pasm jest najbardziej wymagający. Szorstkie i zniszczone włosy wysokoporowate elektryzują się i są nierówne, a ich rozchylone łuski najbardziej docenią oleje o dużych cząsteczkach, zawierające wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. 

Najlepszym wyborem będzie więc olej z wiesiołka, z bawełny, z pestek winogron, a także olej ze słodkich migdałów lub arganowy. Warto przetestować też olej z pestek moreli lub winogron. 

Jak widzisz, olejowanie włosów nie jest skomplikowanym zabiegiem. Wystarczy trochę czasu, odpowiedni kosmetyk i cierpliwość, a efekty mogą być naprawdę zachwycające! Warto spróbować – będziesz zaskoczona rezultatem! 

Tagged