Praca sezonowa w Niemczech: zdobądź doświadczenie i zarobki w czasie wakacji

Niemcy to od lat kierunek zarobkowej emigracji Polaków. Za Odrę wyjeżdżamy, zarówno szukając zatrudnienia na dłużej, jak i prac sezonowych. Ta ostatnia opcja szczególnie popularna jest wśród studentów, którzy przez okres przerwy w zajęciach chcą dorobić do swojego budżetu. Co więcej sezonowych prac podejmują się też osoby na stałe zatrudnione w Polsce. Na dorabianie wykorzystują swój urlop. Gdzie i w jakich branżach mogą one szukać pracy tymczasowej w Niemczech?

Czym jest praca sezonowa?

Praca sezonowa to rodzaj zatrudnienia, który jest tymczasowy i stosowany w cyklach sezonowych. Charakteryzuje się tym, że jest oferowana na krótki czas, na kilka tygodni lub miesięcy. Prace sezonowe zwykle powtarzają się cyklicznie w określonych porach roku, świętach czy wydarzeniach. Niemiecki rynek prac sezonowych pracowników potrzebuje jednak niemal przez cały rok – tyle że w różnych branżach. Znajdują oni zatrudnienie zarówno w rolnictwie, jak i w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, opiece.

W jakich branżach szukać pracy sezonowej w Niemczech?

Od lat najwięcej Polaków zatrudnienie tymczasowe w Niemczech znajduje w rolnictwie. Wiosną i latem u naszych zachodnich sąsiadów trwają bowiem zbiory, które wymagają zwiększenia liczby zatrudnionych osób w gospodarstwach rolnych. Polacy zatrudniani są do zbioru owoców i warzyw, sadzenia, uprawy, a także pomocy w hodowli zwierząt.

Drugą popularną branżą jest turystyka. Pracownicy sezonowi potrzebni są przede wszystkim w gastronomii i hotelarstwie. Wykaz prac z https://opieka.felizajob.pl/praca-sezonowa-w-niemczech-rodzaje-i-zarobki/ wskazuje, że duże szanse na znalezienie tymczasowego zatrudnienia w okresie wakacyjnym mają przede wszystkim kucharze, kelnerzy, sprzątacze i recepcjoniści. Zatrudnienia powinni oni szukać przede wszystkim w turystycznych regionach Niemiec, czyli w Bawarii oraz stolicy kraju. Warto też pamiętać, że nasi zachodni sąsiedzi znani są z licznych festiwali i imprez kulturalnych, na których również potrzebni są pracownicy sezonowi np. do obsługi stoisk, sprzedaży biletów itp.

Pracę sezonową w Niemczech łatwo zdobyć nie tylko latem, ale i zimą. W okresie świąt Bożego Narodzenia pracowników sezonowych poszukują przede wszystkim sklepy, które notują zwiększony ruch. Osoby chcące podreperować domowy budżet mogą więc szukać zatrudnienia w obsłudze klienta, centrach handlowych jako pakowacze prezentów.

Inną opcją jest zatrudnienie się jako opiekunka seniora na zastępstwo. W święta zarówno te zimowe, jak i wiosenne stałe opiekunki często wyjeżdżają na urlopy do Polski, a seniorzy potrzebują osoby, które przez kilka tygodni – góra miesiąc przejmą opiekę nad nimi. Podjęcie się takiego zajęcia jest dobrą opcją na zdobycie znacznych środków finansowych (praca w święta jest lepiej wynagradzana i nagradzana premiami), a także doświadczenia zawodowego potrzebnego później do pracy w zawodach medycznych i około medycznych. 

Tagged