Soczewki kontaktowe a ekranowanie promieni UV – czy warto rozważyć?

Promieniowanie UV jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak może okazać się niebezpieczne dla naszych oczu. Na rynku dostępne są nowoczesne soczewki kontaktowe z filtrem UV, które mają za zadanie ochronić wzrok przez słońcem. Czy warto je stosować?

Co warto wiedzieć o promieniowaniu UV?

Promieniowanie UV obecne w świetle słonecznym, zatem narażeni jesteśmy na nie nie tylko w piękne, letnie dni. Oczy należy więc chronić o każdej porze roku, nawet jesienią i zimą, choć o okularach przeciwsłonecznych czy soczewkach z filtrami UV najczęściej przypominamy sobie latem. Tymczasem promieniowanie UV jest niebezpieczne dla naszego wzroku. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do pogłębienia wady, a nawet częściowej ślepoty. Dlatego tak ważna jest ochrona nie tylko skóry, lecz przede wszystkim oczu. 

Soczewki kontaktowe z filtrami UV – czy warto je nosić?

Zwykłe soczewki nie chronią przed działaniem promieni słonecznych, dlatego w ich przypadku konieczne jest noszenie okularów z filtrem 400 UV. Jak wspomniano, najczęściej sięgamy po nie latem, podczas gdy zimą zapominamy o ochronie oczu. Tymczasem soczewki z filtrem UV to modele całoroczne, które można nosić bez względu na pogodę. Są dostępne w różnych wariantach, począwszy od soczewek jednodniowych na miesięcznych skończywszy. Ich zaletą jest to, że filtr UV rozmieszczony jest równomiernie na całej powłoce, zapewniając odpowiedni poziom ochrony. Wybierając soczewki, warto zwrócić uwagę na kategorię filtru barwnego. Niektóre świetnie sprawdzą się w czasie górskich wędrówek, ale nie można w nich na przykład prowadzić pojazdów. 

Pielęgnacja soczewek kontaktowych z filtrem UV

Sposób pielęgnacji soczewek kontaktowych z filtrem UV zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj szkieł wybieramy. Modele jednodniowe należy zutylizować od razu po usunięciu z oka, podczas gdy wielokrotnego użytku trzeba umieścić w specjalnym pojemniczku. Przydatny będzie również płyn do soczewek, który zapewnia ich trwałość i ochronę przed drobnoustrojami. Soczewki z filtrem UV nie powinny wywołać podrażnienia, jednak jeśli takowe wystąpi, warto zastosować krople do oczu. Najczęściej podrażnienia są wynikiem działania suchego powietrza albo długotrwałej ekspozycji na inne, niekorzystne czynniki, a nie noszenia soczewek. 

Soczewki w filtrem UV czy okulary przeciwsłoneczne? Co wybrać?

Soczewki kontaktowe z filtrem UV to doskonały wybór dla osób, które nie chcą bądź z jakichś powodów nie mogą nosić okularów przeciwsłonecznych. Jest to wygodne rozwiązanie na każdą porę roku, dzięki któremu zadbamy o ochronę oczu. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju soczewki nie wykluczają dodatkowej ochrony właśnie w postaci okularów. Możemy nosić je, jeszcze lepiej zabezpieczając się przed słońcem bądź po prostu, w celu uzupełnienia stylizacji. Pamiętajmy jednak, że okulary przeciwsłoneczne nie sprawdzą się w każdym miejscu – nie będą dobrym wyborem na przykład na basen. Tymczasem soczewki możemy nosić niemal wszędzie, wybierając odpowiedni ich rodzaj i dbając o właściwą pielęgnację. 

Tagged