Taśma koronkowa – must have sukni ślubnej

Jeśli ślub to koniecznie koronka

Koronka od wieków stroi suknie ślubne w wielu kręgach kulturowych na całym świecie. Biała, z wplecionymi perłami, delikatnymi kolorami, misternie wyszywana ręcznie. Koronka ślubna musi być wyjątkowa, nie ma tu miejsca na niedoskonałości. Ale skąd właściwie wzięła się koronka w sukni ślubnej?

Historia koronki w sukniach ślubnych

Początków koronki w sukniach ślubnych, jakie znamy z obecnych wesel doszukiwać się można w renesansie. To właśnie wtedy, czyli między XIV a XVII wiekiem coraz większą popularność zaczęły zyskiwać elementy tkane z cieniutkich, delikatnych nici. Koronczarki, bo tak właśnie nazywa się kobiety zajmujące się wywarzaniem koronek, zaczęły wtedy na coraz większą skalę ozdabiać stroje, dodatki czy elementy wystroju domowego. Nieco później, bo w XVIII wieku, podczas epoki zwanej rokoko ozdobna, delikatna koronka zaczęła się upowszechniać w modzie ślubnej. Wzory z tego okresu to głównie subtelne, kwiatowe motywy. Choć prawdziwie romantyczny charakter sukien koronkowych przyniosły dopiero lata 1800-1850, a więc rozkwit romantyzmu. Królowa Wiktoria (od której imienia pochodzi określenie ery wiktoriańskiej) podczas swojego ślubu w 1840 roku wybrała wyjątkową suknię bogato zdobioną koronką. Wydarzenie to stało się prawdziwą inspiracją dla przyszłych panien młodych, wywołując do dziś trwający boom na koronki, tiule i hafty.

Koronka a współczesność

Trudno określić współcześnie panujący styl w modzie ślubnej. Od XX wieku panuje większa swoboda i dowolność. Mimo nowoczesności i prostoty, jaka zawitała w latach 20. XX wieku, koronki wciąż nie tracą na popularności. Obecnie projektanci oferują wzory odpowiadające nawet najbardziej wymagającym gustom. Można wybierać wśród koronek delikatnych i romantycznych, geometrycznych, a także misternie zdobionych detali, jakie tworzą ozdobne taśmy koronkowe.

Co symbolizuje koronka?

Bogata symbolika koronki obraca się głownie wokół czystości, niewinności i kobiecości. Nic więc dziwnego, że koronka tak chętnie wybierana jest jako tkanina do uszycia sukni ślubnej. Delikatna, misterna i prześwitująca koronka przywodzi też na myśl romantyzm, piękno i ulotność. Jej unikatowy charakter, często ręczne, pracochłonne i czasochłonne wykonanie symbolizuje zaś indywidualność i unikalność okazji. Ze względu na długą historię używania aplikacji koronkowych symbolem koronki, zwłaszcza klasycznej i nawiązującej do regionu, może też być tradycja i dziedzictwo. Wszechstronność, uniwersalność, elegancja i klasa koronki powodują, że pasuje ona do sukni ślubnych o wielu różnych profilach. Taśma koronkowa doda uroku zarówno sukniom klasycznym, jak i eleganckim, romantycznym, w stylu boho czy vintage. A dzięki współczesnej dowolności łączenia styli, ta lista się nie kończy.

Taśma koronkowa – trend w modzie ślubnej

Koronkowa taśma ślubna to misternie wykonany z delikatnych nici element sukni. Taka koronkowa aplikacja ślubna może przybierać rozmaite kształty i przedstawiać różne formy. Aplikacja koronkowa sprawdzi się jako taśma z koronki, która odseparowuje poszczególne elementy sukni, ale także jako gustowny detal czy ozdoba fryzury. Taśma z koronki może służyć jako szarfa do przepasania w talii lub opaska do związania włosów. Wplecione perły, koraliki czy cekiny pozwolą dopasować ten element sukni do indywidualnych upodobań. Taśmy koronkowe pozwalają na wykorzystanie koronki w kreacji sukni ślubnej, jednocześnie łącząc ją z innymi materiałami. Możliwości ogranicza jedynie wyobraźnia.

Gdzie kupić taśmę koronkową? 

Po ślubną taśmę z koronki wybierz się do profesjonalnego sklepu z jakościowymi tkaninami. Najlepiej online – wygodnie, szybko i bezpiecznie. Sprawdź, która wpadnie Ci w oko!

Tagged