Chorizo co to takiego oraz do czego pasuje?

Wiele osób zastanawia się chorizo co to? Jest to tak naprawdę grupa kiełbas różnego rodzaju, które są wyrabiane w Hiszpanii. Posiadają także wiele latynoamerykańskich odmian, które popularne są w Stanach Zjednoczonych oraz Ameryce Południowej.  Produkcja tego wyrobu tradycyjnego z Hiszpani zapoczątkowana została w XVI wieku. Wówczas do Hiszpani docierać zaczęły papryki różnego rodzaju. Ich wysuszenie, zmielenie oraz także wymieszanie z wieprzowiną dało nam właśnie kiełbasę chorizo.

Kuchnia hiszpańska

Po przeczytaniu tego artykułu nie pojawi się już pytanie chorizo co to. Kiełbasa chorizo to wyrób związany ściśle z kuchnią hiszpańską. Tak samo jak w  naszym kraju używa się wieprzowej kiełbasy, tak w Hiszpani jest popularna kiełbasa chorizo. Potrawy z nią nabierają smaku niezmiernie charakterystycznego, który ciężko jest nam zapomnieć. Alexandre Dumas pisał, że w każdym domu hiszpańskim wytwarza się 365 sztuk tej kiełbaski rocznie. Co więcej 50 sztuk robi się na święta. W słonecznej Hiszpanii działa aż tysiąc producentów chorizo, który dostarczają 50 000 ton tejże kiełbaski.

Skład kiełbasy chorizo

Dwa składniki podstawowe kiełbasy chorizo to wieprzowina mielona oraz także papryka Pimenton. Mięso zależnie do receptury indywidualnej oraz preferencji konsumentów może być tłustsze, jak i także chudsze. Dodaje się także do niego przyprawy oraz czosnek. Są one różne zależnie od receptury indywidualnej, według której jest wyrabiana kiełbasa hiszpańska chorizo. Przepis na jej wersję podstawową jest bardzo prosty oraz można go modyfikować dowolnie. Produkcja się rozpoczyna od bezpośredniego zmielenia wieprzowego mięsa. Dodaje się następnie do niego sporą ilość papryki zmielonej, sól, pieprz, czosnek, jak i także zioła różnego rodzaju. Niektórzy wytwórcy chorizo również dodają troszkę wina czy też octu winnego. To pobudza fermentację oraz kiełbasie nadaje smak lekko kwaskowy. Mięso odstawiane jest na jeden do dwóch dni, aby przeszło swobodnie proces tak zwanej maceracji. Po czasie tym mięsna masa jest wytłaczana do wcześniej przygotowanego jelita czy też osłony celulozowej. Etapem ostatnim jeśli chodzi o przygotowanie kiełbasy jest jej suszenie oraz dojrzewanie jednoczesne. Dodatkowo Hiszpanie ją wędzą. Kiełbasa chorizo jest bezpośrednio wieszana pod sufitem w suszarni specjalnej, gdzie się susy oraz dojrzewa. Im suszenie jest dłuższe, tym ma bardziej wyrazisty smak oraz zapach. Na wierzchu pojawia się pleśniowy, biały nalot.

Smak jest niepowtarzalny. Można się nim rozkoszować w nieskończoność.