Czym się różni kosmetyk od dermokosmetyku?

Na wszystkich drogeryjnych półkach (ale też w aptekach) spotkamy zarówno kosmetyki, jak i dermokosmetyki. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to produkty bardzo zbliżone do siebie. Często bowiem oba typy produktów szczycą się działaniem nawilżającym, regenerującym, odświeżającym czy relaksującym. Jednak dermokosmetyki do ciała to coś zdecydowanie więcej niż zwykłe kosmetyki. W czym tkwi różnica? Dlaczego często warto zapłacić więcej i wybrać droższy produkt mający w swojej nazwie przedrostek “dermo-”?

Kosmetyki i dermokosmetyki – co je różni?

Zacznijmy od tego, że dermokosmetyki apteczne i drogeryjne to produkty, które poddawane są dużo dokładniejszym badaniom niż tradycyjne kosmetyki. Muszą one potwierdzać ich właściwości hipoalergiczne oraz ogólne bezpieczeństwo stosowania dla osób mających wrażliwsze czy bardziej problematyczne rodzaje skóry. Do tego kupując dermokosmetyki z dobrym składem powinniśmy mieć pewność, że w każdym z nich znajdują się zaawansowane, innowacyjne, także naturalne składniki aktywne posiadające udowodnione naukowo działanie.

Co więcej? Dermokosmetyki do stóp, twarzy, dłoni czy całego ciała powinny być właściwie kontrolowane na każdym etapie produkcji i poddawane wymagającym testom jakości. Ich tworzenie odbywa się w bezpiecznych, sterylnych warunkach, co w połączeniu z wysokimi jakościowo składnikami gwarantuje ostatecznemu produktowi bardzo wysoki profil bezpieczeństwa.

Warto wspomnieć także o tym, że dermokosmetyki profesjonalne mogą nam być niejednokrotnie zalecone w gabinecie lekarskim (na przykład dermatologicznym) czy w gabinecie specjalisty podologa lub kosmetologa. Ich zaawansowane działanie zbliżone jest bowiem do działania leków, przez co w mniejszych dolegliwościach produkty “dermo-” mogą z powodzeniem zastąpić farmaceutyki.

Warto podkreślić również to że w testach, jakim poddawane są dermokosmetyki nawilżające i wszystkie inne powinien brać udział lekarz, którym najczęściej jest lekarz dermatolog. Korzystanie z jego wiedzy i doświadczenia ma zapewnić, że dany produkt jest bezpieczny i ma odpowiednie działanie. Pamiętaj jednak że, zgodnie z prawem krem dermokosmetyk i każdy inny produkt “dermo-” może zawierać substancje, które akurat na Ciebie wpływają uczulająco. To bowiem, co zdecydowanej większości osób nie szkodzi, dla Ciebie może być akurat niekorzystne. Dlatego zanim kupisz zestawy dermokosmetyków czy pojedyncze produkty, koniecznie dokładnie zapoznaj się ze składem umieszczonym na opakowaniu. To sprawi, że będziesz mieć pewność spokojnego użytkowania danego artykułu.