Bez wątpienia żywopłot jest piękną ozdobą ogrodu i to niezależnie czy stworzony jest z roślin liściastych czy iglastych. Aby cieszył oczy i spełniał swoją rolę trzeba o niego odpowiednio dbać. Tutaj sprawdzą się odpowiednie narzędzia i akcesoria ogrodowe, a także produkty zasilające, czyli nawozy. Poznajcie top 4 rady, jak dbać o żywopłot.
Na początek: dlaczego żywopłot w ogrodzie pełni istotną funkcję?
Zanim przejdziemy do omówienia przydatnych rad pielęgnacyjnych, warto poznać funkcje żywopłotu, które sprawiają, że jest niezbędnikiem w wielu ogrodach. Dzięki temu będzie można lepiej zrozumieć dlaczego odpowiednia pielęgnacja ma tak duże znaczenie. Żywopłot jest reprezentacyjnym elementem ogrodu. Świetnie sprawdza się w ogrodach w styu francuskim, gdyż dobrze znosi formowanie i przycinanie. Może współtworzyć elegancką ogrodową architekturę i przydaje się chociażby jako naturalne ogrodzenie. Takie ogrodzenie jest ekologiczne, bo bezpieczne dla dziko żyjących zwierząt. Żywopłot świetnie odgradza nas od bacznego wzroku sąsiadów, daje poczucie intymności, a jednocześnie gwarantuje więcej cienia. Gwarantuje też tłumienie hałasu, dlatego zaleca się jego sadzenie w ogrodach znajdujących się blisko ruchliwych ulic.
Pamiętaj o odpowiednim nawożeniu
Niezależnie od tego czy żywopłot wykonany jest z roślin iglastych czy liściastych, to należy go nawozić regularnie, używając do tego celu nawozów mineralnych lub kompostu. Najlepiej nawożenie żywopłotu przeprowadzić trzykrotnie. Pierwszy raz wiosną, gdy rozpoczyna wzrost. Kolejny raz w czerwcu, a po raz trzeci pod koniec lipca. Można zastosować kompost i rozłożyć go 3-5 cm warstwą wokół roślin.
Podlewanie ma znaczenie
Jak często należy podlewać żywopłot? Oczywiście regularnie. Sprawdzi się do tego klasyczny wąż ogrodowy z odpowiednią końcówką zraszającą. Nawadnianie jest ważne w pierwszych momentach wzrostu żywopłotu po jego posadzeniu. Gdy żywopłot się ukorzeni można podlewać go rzadziej. Częstotliwość podlewania trzeba zwiększyć w okresach suchych. W gorące dni żywopłot podlewa się do korzeni, a nie na krzaczki lub drzewa, należy do robić rano zanim słońce wzejdzie albo wieczorem, gdy już zajdzie.
Jeżeli nie masz czasu na podlewanie, zastosuj systemy kroplujące
Dla osób, które nie mają czasu na regularne prace pielęgnacyjne w ogrodzie, a jednocześnie chcą zachować optymalne warunki dla roślin sprawdzają się systemy kroplujące. Specjalne węże z drobnymi otworami „pocą się” całą swoją powierzchnią dostarczając wodę do gleby i zapobiegając przesuszaniu korzeni. Do podłączenia węża kroplującego układanego między roślinami potrzebne są złączki i zwykły wąż ogrodowy. Nawadnianie kroplujące można uzupełnić o systemy sterujące. Czujniki mierzące wilgotność gleby mogą powodować włączenie lub wyłączenie wody. Można też zapatrzyć się w programatory czasowe, które uruchamiają przepływ wody tylko w wybranych godzinach. W najdroższej wersji nawadnianie kropelkowe sterowane jest z użyciem smartfonu. Trzeba pamiętać, że na zimę wąż kroplujący trzeba usunąć z ogrodu i przechowywać tak jak zwykłe węże ogrodowe.
Strzyżenie zapewni piękny wygląd żywopłotu
Niewątpliwie bardzo ważnym elementem pielęgnacji żywopłotu jest cięcie. Doskonale sprawdzi się podkaszarka elektryczna, która pozwoli dotrzeć w każde, nawet trudno dostępne miejsce i skrócić rosnącą przy żywopłocie trawę. Oczywiście przyda się także piła elektryczna lub nożyce do cięcia samego żywopłotu. Żywopłoty z roślin liściastych zrzucające liście na zimę przycina się przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku. Pierwszy raz na przełomie czerwca i lipca. Powtórne przycięcie żywopłotu potrzebne jest po zakończeniu wzrostu jesienią. Wszystkie tegoroczne pędy należy wtedy skrócić do długości 10 cm i tu sprawdzą się nożyce do cięcia, a także kosa elektryczna do przycinania trawnika wokół żywopłotu. Żywopłoty zimozielone wystarczy przycinać raz do roku w lipcu lub na początku sierpnia, skracając przyrosty o 5 do 10 cm. Gdy żywopłot osiągnie wymaganą wysokość należy ciąć go często, nawet raz w miesiącu, aby zachował wybraną formę i kształt. Żywopłot nieformowany nie wymaga regularnego cięcia. Wystarczy raz na kilka lat wiosną prześwietlić roślinę. Wycina się wtedy wszystkie stare gałęzie, a młode skraca o 2/3 długości.