Jak prać zasłony – sprawdzone sposoby

Czy można prać zasłony w pralce? Jaki program wybrać, aby nie zniszczyć materiału? Te i podobne pytania, zadaje sobie niemalże każdy właściciel domu lub mieszkania. Pranie ręcznie byłoby najbezpieczniejszą formą odświeżenia, ale jednocześnie wymagającą dużego wysiłku fizycznego. Żyjemy w czasach nowoczesnych technologii i dużych możliwości. Obecne pralki mają zaprogramowane tryby prania, które nadają się do delikatnych tkanin. Aczkolwiek nie każdy posiada model ze specjalnym programem do prania zasłon i firan. A Więc, jak prać zasłony w pralce?

W jakiej temperaturze prać zasłony? 

Niezależnie od rodzaju tkaniny z jakiej wykonane są zasłony, warto zapamiętać dwa najważniejsze punkty. A mianowicie, zasłony powinno prać się w niskiej temperaturze – max 40’C. Druga zasada brzmi: pranie delikatne z dodatkiem nieinwazyjnych środków piorących. Są to dwa uniwersalne wymagania, których należałoby się trzymać podczas prania zasłon w pralce. 

Jeżeli zasłony są dobrej jakości, jak np. od FLHFproduction, to ich pranie w pralce jest, jak najbardziej możliwe i bezpieczne. 

Jak prać bawełniane zasłony? 

Bawełna jest bardzo wdzięcznym materiałem. Istnieje bardzo małe ryzyko, że ulegnie zniszczeniu, gdy tylko będzie prana w odpowiedniej temperaturze. W przypadku bawełny można wybrać program do prania tkanin bawełnianych. W razie jego braku, możemy skorzystać ze standardowego programu do prania tkanin delikatnych. Najodpowiedniejszą temperaturą prania, będzie 30’C plus delikatne wirowanie – jeżeli jest możliwość wyboru obrotów, to ustawiamy wirowanie na 600.

Bawełna jest tkaniną, która lubi się gnieść. Aby temu zapobiec należałoby ją –  jak i każdą inną zasłonę, niezależnie od rodzaju materiału – ułożyć w luźną kostkę. Można też włożyć ją do specjalnego worka na pranie lub wykorzystać poszewkę na poduszkę. Do prania zasłon bawełnianych stosujemy płyn do prania lub proszek. Zaraz po zakończeniu prania, zasłonę wyjąć, rozwiesić w pionie i, gdy będzie jeszcze wilgotna, wyprasować. 

Jak prać zasłony lniane i zasłony welurowe? 

Rodzajów lnu jest kilka, z czym można zaznajomić się na stronie producenta FLHFproduction. Dostępne są zasłony wykonane z lnu szczotkowanego, gniecionego, lnu z wełną i płótna lnianego. Pierwszy z kolei – szczotkowany – wymaga wstępnego płukania. Pranie główne w temperaturze max. 30’C z delikatnym wirowaniem. Prasowanie , gdy jest jeszcze wilgotny. Z lnem gniecionych postępujemy analogicznie. Po praniu zasłonę z lnu gniecionego możemy od razu powiesić na okno. Len z wełną jest bardzo delikatnym materiałem, więc podobnie jak wyżej , wybierany temperaturę max 30’C i wirowanie na 400 obrotów. Natomiast płótno lniane jest grube i ciężkie. W związku z czym, można je prać nawet w 40’C. Unikamy wirowania, a dla ułatwienia prasowania możemy dorzucić do prania odrobinę krochmalu. 

Zasłony welurowe są ciężkie i grube. Bardzo szybko łapią kurz. Nie pierzemy ich zbyt często, gdyż w przeciwnym razie szybko stracą swój aksamitny blask. W przypadku zabrudzenia w postaci plamy, należy jak najszybciej ją usunąć. Weluru nie powinno się prać w pralce, jednakże w tej kwestii należy kierować się wytycznymi umieszczonymi na metce. Niektóre zasłony z weluru można prać w pralce z wykorzystaniem delikatnego programu. 

W kwestii wyboru temperatury prania, bezwzględnie należy kierować się wskazaniami producenta https://flhfproduction.pl/producent-zaslon/. Najlepszym detergentem do prania zasłon, są płyny dedykowane delikatnym tkaninom. 

Tagged