Jak szybko odpowietrzyć centralne ogrzewanie?

Podpowiadamy, jak możemy sami odpowietrzyć instalację centralnego ogrzewania oraz grzejniki.

Jeżeli grzejnik nie nagrzewa się prawidłowo i dochodzą z niego bulgoczące dźwięki lub szum to najpewniej oznaka, że w systemie ogrzewania pojawiły się pęcherzyki powietrza. W poniższym poradniku podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem oraz omówimy przyczyny jego powstawania i prostą diagnostykę.

Dlaczego w instalacji c.o. pojawia się powietrze?

Co może być przyczyną pojawienia się pęcherzyków powietrza w instalacji C.O.? Otóż powietrze może się dostać na przykład przez ścianki rur (jeżeli zostały wykonane z polietylenu). Innym powodem może być zassanie powietrza przez nawet niewielkie nieszczelności na łączeniach poszczególnych elementów instalacji. Kolejnym czynnikiem powodującym pojawienie się pęcherzyków powietrza jest zbyt szybkie napełnienie rozległego układu C.O. wodą. Ostatnim winowajcom na jakiego należy zwrócić uwagę to stary i nieszczelny grzejnik (w przypadku uszkodzonego grzejnika konieczna będzie jego wymiana na nowy, który można zakupić w jednym ze specjalistycznych sklepów internetowych jak https://hydromat.com.pl/).

Jak rozpoznać, że w centralnym ogrzewaniu pojawiły się pęcherzyki powietrza?

Powietrze w instalacji centralnego ogrzewania może rozpoznać na kilka sposobów. Najczęściej będzie gromadzić się w grzejnikach (zazwyczaj tych położonych najwyżej w całej instalacji), powodując nierównomierne rozkładanie się ciepła (część grzejnika będzie ciepła a część zimna). Oprócz tego pęcherzyki powietrza w centralnym ogrzewaniu mogą powodować różnego rodzaju szumy, bulgotanie i stukot instalacji. Wspomniane dźwięki występują najczęściej gdy powietrze przerwie strumień wody biegnący do pompy wodnej i pojawi się zjawisko ,,sucho biegu” (co w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić do usterki pompy). Ostatnim efektem obecności powietrza w układzie, który jest niestety trudny do natychmiastowego wychwycenia to korozja pojawiająca się po dłuższym czasie eksploatacji C.O.

Jak odpowietrzyć instalację C.O.?

W jaki sposób można zatem samodzielnie i szybko odpowietrzyć instalację C.O.? Pierwszym krokiem powinno być wyłączenie kotła C.O. oraz pompy wody by zatrzymać obieg wody. W przypadku, gdy to grzejniki będą zapowietrzone powietrze będzie ulokowane w górnej ich części. Można wtedy stosunkowo prosto pozbyć się ich odkręcając zawór grzejnikowy (spotykamy zawory automatyczne i ręczne zawory odpowietrzające). W nowych instalacjach C.O. najczęściej spotkać można manualny rodzaj zaworów grzejnikowych, który umożliwia stosunkowo proste pozbycie się powietrza. Wystarczy wyposażyć się w narzędzia pasujące do jednego z rodzajów ręcznych zaworów w grzejnikach (odkręcanych na śrubokręt, kluczyk lub modeli z pokrętłem).

Jeżeli chcesz więc odpowietrzyć zawór to trzymaj się tych prostych kroków:

  • przygotuj miskę lub inny pojemnik na wodę i ustaw pod zaworem odpowietrzającym
  • odkręć powoli zawór aż pojawi się przerywany strumień wody
  • po zmianie strumienia na jednolity zakręć zawór

Oprócz samego odpowietrzenia instalacji warto również sprawdzić ciśnienie jakie w niej panuje. Zaleca się by mieściło się ono w przedziale od 2 do 3 barów. W przypadku niższej wartości do instalacji należy dolać odpowiednią ilość wody.

Tagged