Jaki basen ogrodowy wybrać?

Kąpiel w chłodnej wodzie podczas upalnych dni, bez konieczności organizowania wyjścia na plaże nie musi być wcale luksusem, wymagającym prac budowlanych i dużych wydatków. Wystarczy jedynie zainwestować w basen ogrodowy, który po jego odpowiednim dobraniu przyniesie frajdę i ochłodę nie tylko najmłodszym. Dlatego też w tym artykule podpowiadamy, jaki basen ogrodowy kupić, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze oraz na którą z marek się zdecydować Intex czy Bestway.

Jaki basen do ogrodu? Typy basenów ogrodowych

Zakup basenu ogrodowego to świetne rozwiązanie, które pozwala wprowadzić na własną posesję niewielkim kosztem plażowy klimat. Aby służył on nie tylko dzieciom, ale i dorosłym warto jednak odpowiednio wybrać jego model. Na rynku dostępne są obecnie trzy podstawowe rodzaje basenów ogrodowych podzielone pod względem ich konstrukcji. 

Baseny stelażowe 

Pierwsze z nich to baseny stelażowe, będące jednocześnie największymi modelami. Swoją konstrukcję opierają one, jak sama nazwa wskazuje na stalowym stelażu, dzięki temu posiadają one naprawdę spore rozmiary wynoszące nawet 5 metrów długości. To właśnie on nadaje im odpowiedni kształt oraz stanowi podporę dla ścianek z tworzywa. Dodatkowo dzielą się one także na dwa rodzaje:

  • baseny stelażowe prostokątne — najbardziej swoim kształtem oraz pojemnością przypominają klasyczne baseny. Ich największe modele są w stanie pomieścić nawet 54 tysiące litrów wody i mieć wymiary wynoszące niemal 10 na 5 metrów. Doskonale sprawdzają się w przypadku, kiedy mają z nich korzystać nie tylko dzieci, ale i dorośli. Przy basenie stelażowym prostokątnym z powodzeniem można urządzić także pool party z przyjaciółmi. Wymagają one jednak odpowiedniej ilości miejsca w ogrodzie. 
  • Baseny stelażowe okrągłe — zajmują z kolei o wiele mniej miejsca niż modele prostokątne, jednak wciąż zapewniają dużo radości podczas korzystania z nich. Ich średnica wynosi najczęściej około 3-4 metrów, dlatego też polecane są one w szczególności do niewielkich ogrodów oraz na działki rekreacyjne. Okrągłe baseny ogrodowe dostępne w atrakcyjnych cenach w sklepie Intex Market są także nieco tańszą opcją niż modele prostokątne, pomimo to cechują się podobnymi zaletami, takimi jak wysokość pozwalająca korzystać z nich nawet dorosłym, stabilność oraz trwałość. 

Rozporowe

Kolejnym rodzajem basenów ogrodowych są modele rozporowe, które zbudowane są z powłoki basenowej, wykończonej w górnej części za pomocą pompowanego kołnierza, utrzymującego ich okrągły kształt. Ich średnica najczęściej wynosi około 4 metry, przez co z powodzeniem może z nich korzystać jednocześnie nawet kilka osób. Podczas podejmowania decyzji o tym, jaki basen wybrać właściciele czworonogów powinni w tym przypadku pamiętać jednak, że kołnierz basenów rozporowych może zostać uszkodzony np. przez pazury psa, chcącego wskoczyć za nimi do wody. 

Dmuchane

Ostatnim rodzajem basenów ogrodowych są natomiast baseny dmuchane, które w odróżnieniu od poprzednich modeli cechują się niewielką wysokością i polecane są z tego względu raczej dla najmłodszych. Ich zaletą jest to, że nie wymagają niemalże żadnego osprzętu. Jeśli jednak basen ma być użytkowany nie tylko przez dzieci, lepiej postawić na modele stelażowe lub rozporowe. 

Na co zwrócić uwagę kupując basen do ogrodu?

Dylemat związany z tym, jaki basen ogrodowy kupić nie dotyczy jednak wyłącznie jego rodzaju. Wybierając go, należy bowiem uwzględnić także kilka dodatkowych kwestii, które pozwolą na wygodne i bezproblemowe korzystanie z niego przez każdego. 

Jaki rozmiar basenu wybrać? 

W tym przypadku największy nie zawsze będzie oznaczał najlepszy. Choć perspektywa 5-metrowego basenu w ogrodzie jest kusząca, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim ilość dostępnego miejsca. Basen powinien mieć co najmniej jeden metr wolnej przestrzeni wokół siebie, aby móc swobodnie do niego wchodzić i wychodzić z niego. Im większy basen, tym dłużej będzie także trwało jego napełnianie i opróżnianie po sezonie. Dlatego też jego wymiar należy przede wszystkim dobierać pod liczbę osób, które mają z niego na co dzień korzystać oraz ich wieku.

Jak rozwiązana jest kwestia czystości wody w basenie?

Pozostawiona sama sobie woda w niecce basenu już po kilku dniach stanie się zielona, a na jej powierzchni będzie można ujrzeć niezachęcające do kąpieli wykwity. Dlatego też zastanawiając się, jaki basen kupić warto także zwrócić uwagę na to, czy posiada on wbudowane przyłącze do pompy, a jeśli tak to, jakiej jest ono średnicy. Czy producent dołącza ją do zestawu, a może trzeba zakupić pompę filtrującą samodzielnie? Wtedy koszt basenu w ogrodzie wzrośnie, jednak bez tych elementów korzystanie z niego nie będzie możliwe. 

Intex czy Bestway? Jakiej firmy kupić basen?

Kiedy wiemy już, jaki basen chcemy kupić, zarówno pod względem rodzaju jego konstrukcji, jak i wymiarów pozostaje jeszcze jedna kwestia – na którą markę się zdecydować. Obecnie rynek basenów ogrodowych w Polsce zdominowały dwie marki Intex oraz Bestway. Obie z nich oferują podobny asortyment, dlatego też podjęcie decyzji o tym, czy kupujemy basen Intex, czy Bestway nie jest łatwym zadaniem. Osobiście skłaniamy się jednak do pierwszej z wymienionych marek. 

Baseny ogrodowe marki Intex cieszą się niezwykle pozytywną opinią wśród użytkowników, którzy podkreślają przede wszystkim ich trwałość dzięki trójwarstwowym, wzmacnianym powłokom, wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto producent ten bardzo często oferuje także baseny wraz z akcesoriami w zestawie. Dzięki temu nie trzeba wydawać dodatkowo pieniędzy, a także tracić czasu na ich samodzielne dobieranie, ponieważ baseny tej marki od razu po zakupie są one gotowe do użycia. 

Podsumowując, aby podjąć decyzję na temat tego, jaki basen ogrodowy wybrać, należy przede wszystkim wiedzieć, ile osób i jak często ma z niego korzystać. Dzięki temu można określić jego wielkość oraz rodzaj konstrukcji. Kupując go, nie można także zapominać o ilości dostępnego miejsca w ogrodzie, która powinna zapewniać możliwość swobodnego korzystania z niego. 

Tagged