Maty do ćwiczeń – jaką wybrać?

Maty do ćwiczeń to świetna opcja – dzięki nim możesz trenować wygodnie w każdym zakątku twojego domu. Choć może się wydawać, że rodzaj maty nic nie zmienia, to nie jest to prawda. Każdy materiał wpłynie inaczej na twój komfort i jakość twojego treningu, a każdy typ maty ma swoich zwolenników i przeciwników. Jaką więc matę do ćwiczeń wybrać? Pomożemy ci z tym – wystarczy, że przeczytasz ten artykuł!

Maty do ćwiczeń – rodzaje materiałów

Zacznijmy od poszczególnych rodzajów materiałów, z których zrobione są maty do ćwiczeń. Ich celem jest amortyzacja i ochranianie nas przed twardy podłożem, dlatego będziemy oceniać poszczególne tworzywa głównie pod tym kątem. Jakie są więc najpopularniejsze materiały?

  • PVC – To najpopularniejszy z materiałów. Maty wykonane z niego są tanie, wytrzymałe i zapewniają całkiem dobrą amortyzację. Ich głównym minusem jest brak wchłaniania wilgoci – w trakcie intensywnego treningu mogą zacząć robić się śliskie i tym samym wpłynąć na twoją stabilność.
  • Pianka TPE – Choć nieco droższa od PVC, pianka TPE jest świetnym materiałem na matę do ćwiczeń. Zapewnia ona większy komfort, jest lekka, co ułatwia przenoszenie maty, i w przeciwieństwie do PVC wchłania wilgoć – nie musisz się więc martwić utratą stabilności.
  • Pianka NBR – Maty wykonane z tego materiału nadają się świetnie dla osób wykonujących ćwiczenia w pozycji leżącej. Są one grube, elastyczne i przede wszystkim nieziemsko wygodne.
  • Maty korkowe – Maty do ćwiczeń korkowe być może nie są najlepszym rozwiązaniem, jednak cechuje je ekologia. Materiał ten jest w pełni naturalny, w przeciwieństwie do PVC czy TPE. Nie znaczy to, że maty korkowe są niewygodne, jednak lekko odstają one od swoich konkurentów.
  • Maty z mikrofibry – Głównym atutem mat z mikrofibry jest ich wysoka zdolność do wchłaniania potu. Dzięki temu zachowasz maksymalną stabilność w trakcie całego treningu i unikniesz zabrudzenia podłogi. Ponadto mikrofibrę można prać w pralce – wyczyszczenie takiej maty jest proste, szybkie i skuteczne.

Maty do ćwiczeń – grubość

Skoro wiesz już wszystko o materiałach, z których wykonane są maty do ćwiczeń, czas przejść do kolejnej ważnej cechy – grubości. Będzie ona zależeć od naszych preferencji, ale również od rodzajów ćwiczeń, które wykonujemy. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, grubsze maty sprawdzą się lepiej dla osób trenujących głównie w pozycji leżącej. Jeżeli za to wykonujesz główne ćwiczenia na stojąco, to lepiej skupić się na przyczepności. Zobaczmy, jakie są najlepsze grubości, w zależności od zastosowań:

  • Ćwiczenia relaksacyjne: 2-3 mm
  • Zróżnicowane ćwiczenia: 6-8 mm
  • Intensywne ćwiczenia fitness: 1-1,5 cm
  • Ćwiczenia głównie na leżąco: 1,5-2 cm

Maty do ćwiczeń – długość i szerokość

Wymiary maty do ćwiczeń również mają znaczenie. Poza amortyzacją maty te mają w końcu stabilizować podłoże i prowadzić do najlepszych wyników. W tym celu musisz być w stanie się na nich swobodnie położyć. Dlatego długość maty powinna być nie krótsza, niż twoja wysokość a szerokość powinna pozwalać na położenie się na macie obydwoma barkami na raz.

Reasumując: jaką wybrać matę do ćwiczeń?

Wybór maty do ćwiczeń musisz zacząć od dobrania odpowiedniego materiału – zastanów się, jakie treningi zamierzasz wykonywać i czy potrzebujesz większej stabilizacji, czy może lepszej wchłanialności potu. Następnie przejdź do określenia grubości maty – ta cecha również zależy od rodzajów treningów. Na koniec pozostaje ci już tylko wybrać gotową matę – pamiętaj, że nie może ona być krótsza niż twój wzrost!

Tagged