Najlepsze witaminy na włosy, skórę i paznokcie

Piękno ma różne imię i zależne jest tak naprawdę przede wszystkim od indywidualnego gustu. Jednak bez względu na konkretne preferencje, zadbane włosy, skóra i paznokcie to klucz do korzystnego wizerunku, a także dobrego zdrowia.

By jednak móc cieszyć się promienną cerą, lśniącymi, gęstymi włosami czy twardymi i długimi paznokciami, nie wystarczy dobry make-up, szampon czy odżywki. Należy zadbać o swój organizm od środka, dostarczając mu właściwych witamin. Jakie witaminy na włosy a jakie witaminy na paznokcie będą najbardziej trafnym wyborem? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!. 

Dobre witaminy na włosy, skórę i paznokcie – paleta cennych składników, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się doskonałym wyglądem

Witaminy na włosy i paznokcie to klucz do ich korzystnego wyglądu. Z całą pewnością korzystne oddziaływanie na nasz wygląd ma:

  • witamina A,
  • witamina E,
  • witamina C,
  • witaminy z grupy B,
  • witamina K,
  • kwas foliowy.

Witamina A

Witamina A to jedna z najbardziej popularnych i korzystnych witamin mająca wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry. Jest rozpuszczalna w tłuszczach. Powszechnie dodaje się ją do kosmetyków i różnorodnych produktów doustnych, których zadaniem jest poprawa stanu naszej skóry. Witamina A pobudza i reguluje podziały komórkowe, przyspiesza odbudowę naskórka, jak również pobudza syntezę kolagenu. Dodatkowo, witamina A jest antyoksydantem, co w praktyce oznacza, że wychwytuje wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia. Doustnie podawana witamina przybiera postać beta-katotenu, który przekształca się w aktywną postać witaminy A w organizmie. 

Witamina z grupy B – Biotyna 

Witaminy z grupy B mają szczególny wpływ na włosy. Stosuje się je głównie przeciw wypadaniu włosów, jak również w celu poprawy ich kondycji. Regularna suplementacja umożliwia odpowiedni przepływ impulsów nerwowych w skórze oraz tkance podskórnej. Dodatkowo witaminy z grupy B dbają o odpowiednie nawilżenie i jędrność naszej skóry. Szczególne znaczenie na wzmocnienie włosów oraz na wypadanie włosów odgrywa biotyna, którą zalicza się właśnie do witamin z grupy B. Jest ona składnikiem enzymów biorących udział w syntezowaniu kwasów tłuszczowych, które warunkują dobry stan włosów, skóry i paznokci. Dlaczego biotyna odgrywa tak ważną rolę w procesie dbania o nienaganną kondycję włosów? Zawiera ona siarkę, która jest niezbędna do budowy keratyny – głównego składnika macierzy włosa. Badania pokazują, że nadmierne wypadanie włosów bardzo często związane jest z niedoborem biotyny. Przeciw wypadaniu włosów warto zatem uzupełnić swoją dietę o tabletki na włosy z  biotyną. Należy jednak pamiętać, że dobre witaminy na włosy znacznie wspomagają ich stan, kondycję i porost, jednak nie zawsze będą w stanie rozwiązać problem ich wypadania. Wypadnie włosów jest procesem złożonym, a jego przyczyny mogą być bardzo różnorodne. 

Witamina C

Witamina C jest powszechnie stosowanym składnikiem w preparatach mających polepszyć stan włosów, skóry oraz paznokci. Witamina C także należy do antyoksydantów, jak również chroni struktury wewnątrzkomórkowe przed stresem oksydacyjnym. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, jest aktywatorem syntezy kolagenu, ma niebagatelny wpływ na produkcję elastyny oraz wpływa na wytrzymałość tkanki łącznej. Nic więc dziwnego, że jej regularna suplementacja sprawia, że nasze paznokcie stają się twarde, mocne i wytrzymałe, a skóra jędrna, promienna i odpowiednio nawilżona. 

Witamina E

Witamina E pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Jedną z najbardziej znaczących jest utrzymanie prawidłowego stanu tkanki łącznej, a tym samym ochrona lipidów, białka, kolagenu czy elastyny. Stosowana jest także w walce z atopowym zapaleniem skóry. Dzięki jej regularnemu stosowaniu zmniejszają się przebarwienia na naszej skórze. Jej suplementacja jest niezbędna dla naszej skóry zwłaszcza w okresie letnim, ponieważ wykazuje działanie fotoprotekcyjne, a więc zmniejsza ostrą reakcję skóry na działanie promieni słonecznych. 

Witamina K

Witamina K chociaż mniej popularna niż poprzedniczki, jest bardzo cenna, zwłaszcza w pielęgnacji skóry. Jej regularna suplementacja pozwala uporać się z przykrą dolegliwością, jaką są tzw. pajączki na skórze. Jest to delikatna pajęczynka koloru czerwonego, bardzo często pojawiająca się w okolicy twarzy. Witamina K pomaga także w walce z nieestetycznymi przebarwieniami. 

Kwas foliowy

Kwas foliowy przyczynia się do szybkiego wzrostu paznokci oraz ich regeneracji. Jeśli w naszym organizmie mamy jego niedobory, wówczas nasza skóra staje się ziemista i pozbawiona blasku. Naturalnie możemy go dostarczać do naszego organizmu spożywając takie produkty jak drożdże, warzywa strączkowe czy żółto jaj kurzych. 

Najlepsze witaminy na włosy, skórę i paznokcie można dostarczać do naszego organizmu przez odpowiednio zbilansowaną i wartością dietę, jak również poprzez regularną suplementację najwyżej jakości produktami medycznymi. Warto jednak pamiętać, że kluczem do pięknego wygląd jest wewnętrzne dostarczanie wartościowych witamin i minerałów, a nie jedynie zewnętrzne stosowanie różnego rodzaju kosmetyków.

noblehealth.pl

Tagged