Od zaręczyn do ślubu – rzecz o biżuterii

Jeśli nie chcesz mojej zguby to pierścionek daj mi luby. Tak mogłoby brzmieć motto wielu w pań, które marzą o ślubie. Aby zrealizować to marzenie kobieta czeka na zaręczyny swojego ukochanego, których może dokonać wręczając jej np. pierścionek z kolorowymi kamieniami. A gdy już padną zobowiązania, przychodzi czas na ślub do którego można zakupić nietypowe obrączki. Jak dobrać właściwą biżuterię na zaręczyny i ślub? Ten artykuł powinien Wam co nieco podpowiedzieć.

Pierwszy krok – pierścionek zaręczynowy

Decydując się na wspólne życie z ukochaną, podjęcie decyzji o zaręczynach i ślubie to niejako pierwszy krok. Potem pozostaje nam organizacja uroczystości i wesela. Ale już na starcie, gdy decydujemy się wybrać odpowiedni pierścionek możemy napotkać wiele przeszkód i zadawać sobie pytanie, na co zwracać uwagę przy wyborze? Pierwsze co warto przemyśleć to wybór odpowiedniego jubilera. Nie wystarczy udać się do pierwszej lepszej pracowni. Jubiler jest rzemieślnikiem, który staje się coraz lepszy z biegiem czasu. Dlatego ważne, aby wybrać właśnie złotnika z doświadczeniem oraz długą historią. Powinniśmy też zorientować się jaki jest czas realizacji na przygotowanie odpowiedniego pierścionka. Nie ma nic gorszego niż zaprosić wybrankę na kolację, zaplanować atrakcje i pozostać bez kluczowego elementu. Kolejną sprawą są kwestie techniczne. Możemy wybrać pierścionek ze srebra, złota lub białego złota. Istotne oczywiście, aby dobrać pierścionek do gustu naszej Pani. Przed zakupem zwróćmy uwagę na to, jaką biżuterię nosi ona na co dzień. Czy podobają się jej duże ozdobne pierścionki czy raczej takie, zaopatrzone w niewielkie oczko. Przy okazji warto zabrać jeden z pierścionków do jubilera, aby dobrać właściwy rozmiar dla tego zaręczynowego. Na koniec zastanówmy się nad odpowiednim kamieniem w pierścionku. Nasza Ukochana mogłaby wybrać zarówno pierścionek z kolorowymi kamieniami jak również bardziej skromny i klasyczny diamentowy.

Diabeł tkwi w kamieniu

Wybierając pierścionek z kolorowymi kamieniami warto pamiętać nie tylko o osobistych upodobaniach przyszłej zony, ale także zapoznać się z symbolika poszczególnych kamieni. Najbardziej klasycznym wyborem jest diament, kojarzony z wieczną miłością. Już Marylin Monroe podkreślała, że kamienie te są przyjacielem każdej dziewczyny. Jednak kupując pierścionek zaręczynowy możemy wybrać także rubin, symbolizujący miłość, namiętność i walkę, szmaragd kojarzony ze spokojem oraz płodnością lub szafir – symbol szlachetności i prawdy. Do wyboru są też mniej oczywiste kamienie tj. ametyst (czystość duchowa, harmonia), cytryn (pewność siebie), tanzanit (dostojność, elegancja) lub topaz (rozwiązywanie problemów).

„Złote obrączki nasz cały majątek”

Jeśli wybór został już dokonany, a kobieta przyjęła nasze oświadczyny, pozostaje nam wspólny wybór obrączek. Są one jedną z najstarszych form noszonej biżuterii, symbolizując trwałość i nieskończoność. Najstarsze znalezione obrączki pochodziły z Egiptu i były wykonane z żelaza. W dzisiejszych czasach najczęściej wybieramy obrączki  z 14 lub 18 karatowego złota. Jednak kupując je możemy również wybrać nietypowe obrączki wykonane np. z palladu, tytanu, kobaltu, tantalu czy stali szlachetnej. Takie nietypowe obrączki mogą posiadać dodatkowe zdobienia lub być jednokolorowe. Dokonując konkretnego wyboru, pamiętajmy, aby dobrać ich odpowiedni rozmiar. Kupując obrączki możemy też rozważyć czy chcemy kupić takie same dla przyszłej zony lub męża, czy mają się one od siebie różnić. Mogą być wykonane z tego samego kruszcu, ale dla kobiety można dobrać dodatkowy kamień. Kwestią sporną jest również to, czy obrączki muszą pasować do zakupionego pierścionka zaręczynowego. Jeśli nasza Wybranka nosi stale biżuterię, w dobrym guście byłoby dobrać pasujące do niej obrączki, jednak nie jest to regułą. Jak zwykle, wybór leży po naszej stronie i możemy swobodnie zorientować się na rynku, aby zakupić piękne, służące nam przez lata obrączki.

Tagged