Renowacja parkietu – czy warto?

Drewniany parkiet jest podłogą, na którą każdy zwróci uwagę. Jednak lata użytkowania, nie zawsze prawidłowa pielęgnacja i szereg innych, szkodliwych czynników wpływają na jego kondycję oraz wygląd. Czy, w takim razie, renowacja parkietu to gra warta świeczki? Kiedy zdecydować się na taki gruntowny remont podłogi i jak przebiega jej odnawianie?

Kiedy renowacja parkietu ma sens?

Prawda jest taka, że podłoga w postaci drewnianego parkietu jest jednym z solidniejszych rozwiązań wykończeniowych i aranżacyjnych. To też oznacza, że dobrze położony parkiet, z klepkami wykonanymi ze zdrowego drewna, w większości przypadków będzie nadawać się do przeprowadzenia renowacji.

W przypadku jednak gdy podłoga została bardzo mocno nadszarpnięta przez upływający czas lub też, w wyniku zalania wodą lub innych, przykrych zdarzeń, uległa znacznym uszkodzeniom, jej odnowienie może być wyjątkowo trudne, drogie, a nawet niemożliwe do zrealizowania. Właśnie dlatego tak ważne jest korzystanie z usług fachowców, przed którymi renowacja parkietu, w tym jego cyklinowanie, nie mają tajemnic. Specjalista będzie w stanie dokładnie ocenić stan techniczny podłogi drewnianej i uczciwie określi, jakie prace warto wykonać.

Renowacja parkietu – z cyklinowaniem czy bez?

Wielu osobom cyklinowanie parkietu kojarzy się z masą problemów – koniecznością opróżnienia całego pomieszczenia z mebli, sporym bałaganem i pyłem, który osiada absolutnie wszędzie i na wszystkim, przez co sprzątanie po renowacji podłogi wydaje się być jeszcze trudniejsze. Tymczasem nowoczesne cykliniarki do parkietu, a także odpowiednio rozplanowane i przeprowadzone prace pozwalają zorganizować remont posadzki z drewna w sposób sprawny i bez ryzyka powstawania nadmiernego bałaganu.

Cyklinowanie wykonane w ramach renowacji parkietu wykonanego z drewna jest zabiegiem, który pozwala uzyskać doskonałą gładkość posadzki, między innymi poprzez usunięcie jej wierzchnich, bardzo cienkich warstw. Tym samym uwypuklony zostaje naturalny rysunek drewna, a cała podłoga zyskuje odświeżony, jasny kolor, który można oczywiście pokrywać lakierem, bejcami i podobnymi środkami ochronnymi i barwiącymi.

Czy renowacja parkietu to tylko wizualne odświeżenie podłogi?

Chociaż to właśnie efekt wizualny stanowi najbardziej widoczną zmianę wynikającą z przeprowadzenia renowacji parkietu, to trzeba wyraźnie podkreślić, że taki zabieg pozwala też odpowiednio zadbać o „kondycję” podłogi. Cyklinowanie to bowiem nie wszystko – w trakcie remontu posadzek drewnianych dokonywane są także ewentualne naprawy parkietu, uzupełniane są ubytki w strukturze drewna czy na łączeniach.

Dobrze wykonana renowacja nie tylko przywraca elegancki wygląd, ale też zabezpiecza parkiet na następne lata. Warto zatem zdecydować się na wykonanie takiego remontu, by cieszyć się idealną podłogą o doskonałym wyglądzie i odporności.

Źródło zdjęcia: https://www.freepik.com/free-photo/wooden-sidewalk_1120935.htm#query=parquet&from_query=parkiet&position=4&from_view=search&track=sph&uuid=9b45e055-28da-49bc-bbb3-a54506ec6113

Tagged