Urządzamy małą łazienkę

Niewielka przestrzeń to często wprost przeciwnie proporcjonalne wyzwanie, jeśli chodzi o jej urządzenie. Szczególnie wymagająca może wydawać się mała łazienka, gdzie często chcemy umieścić każdy niezbędny sprzęt, a nie zawsze jest na to miejsce. Podpowiadamy jak urządzić łazienkę o niewielkim metrażu w taki sposób, by była praktyczna, ale również miła dla oka.

Płytki do małej łazienki

W aranżacji małej łazienki dobrze sprawdzą się jasne powierzchnie, które powiększą wizualnie pomieszczenie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy unikać ciemnych elementów. Odpowiednio użyte dekory, listwy lub inne dodatki wystroju zastosowane we właściwych proporcjach nie tylko nie zaburzą kompozycji, ale także podkreślą jej charakter.

Jasne płytki sprawiają, że wnętrze wydaje się większe. Do tego stanowią bardzo atrakcyjne tło dla ciemnych akcentów, niezależnie czy mowa o innych płytkach, czy np. armaturze.
Fot. Domni.pl

W małej łazience doskonale sprawdzą się duże płytki. Duże, rektyfikowane elementy z minimalną fugą stworzą gładką, jednolitą powierzchnię, która nie tylko powiększy wizualnie wnętrze, ale także będzie łatwa w czyszczeniu, gdyż brud nie będzie zbierać się w fugach. Warto rozważyć wybór płytek o połyskującej powierzchni, które za pomocą odbijanego światła spotęgują wrażenie, że pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości. Należy pamiętać przy tym o odpowiednim oświetleniu, które pomoże osiągnąć taki efekt.

Wanna czy prysznic w małej łazience?

W małych łazienkach naturalnie na myśl nasuwa się prysznic. Zajmują one niewiele miejsca we wnętrzu, a do tego nowoczesne kabiny oraz wyposażenie są równie miłe dla oka, co funkcjonalne. Na rynku mamy obecnie bardzo szeroki wybór modeli: przyścienne, kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, kabiny typu walk-in oraz drzwi wnękowe. Dostępne są różne rozmiary, dzięki czemu w każdym wnętrzu da się umiejscowić dobrze dopasowany, atrakcyjny prysznic. W razie nietypowego układu łazienki można zamówić również model wykonany „na wymiar”.

Dzięki dobremu rozplanowaniu przestrzeni możemy znaleźć miejsce na wannę nawet w niewielkiej łazience.
Fot. Domni.pl

Szczególnie popularne są kabiny prysznicowe typu walk-in. Duże, szklana tafla oraz subtelne odpływy liniowe umieszczone w posadzce doskonale wkomponowują się w wystrój, niezależnie od preferowanego przez nas stylu. Taka strefa prysznicowa jest niezwykle praktyczna i łatwa do utrzymania w czystości. Dużo ułatwia odpływ liniowy, w przypadku którego wystarczy unieść osłonę, by mieć łatwy dostęp do każdego zakamarka. Do tego odpowiednio dobrana maskownica sprawi, że będzie on niemal niezauważalny.

Niewielka przestrzeń nie oznacza jednak, że prysznic to jedyna opcja. Mała łazienka z wanną to jak najbardziej opcja godna rozważenia. Na rynku bez problemu znajdziemy wanny o długości od 140 do 190 cm oraz szerokości od 70 do 100 cm. Takie bogactwo wyboru pozwoli nam dobrać idealnie dostosowany od naszego metrażu model. Należy jednak pamiętać o tym, by ergonomia pomieszczenia nie została zaburzona. Najważniejsza jest swoboda ruchu i łatwy dostęp do każdego istotnego miejsca w łazience.

Jaką miskę WC wybrać?

Ceramikę stworzoną z myślą o niewielkiej łazience cechują niewielkie wymiary, jednak bez rezygnacji z funkcjonalności. Najlepszym wyborem będzie wisząca miska WC. Takie rozwiązanie zajmuje mniej miejsca i ułatwia nam sprzątanie pomieszczenia. Możemy bezproblemowo wyczyścić mopem podłogę pod miską, brak wystających rur oznacza koniec problemu z trudno dostępnymi zakamarkami. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na całkowitą długość miski. Krótkie modele mają zazwyczaj około 42-48 cm długości, podczas gdy większe egzemplarze mogą mieć nawet 60. Te kilkanaście centymetrów różnicy może czasami wiele zmienić w komforcie użytkowania łazienki o niewielkim metrażu.

Przechowywanie w małej łazience

W małej łazience każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Należy więc dobrze przemyśleć rozplanowanie każdego elementu, również przestrzeni na przechowywanie niezbędnych rzeczy. Jednym z najprostszych rozwiązań, które pozwoli nam zyskać nieco dodatkowej przestrzeni do przechowywania, jest szafka z lustrem nad umywalką. Zyskamy dzięki temu dodatkową przestrzeń na kosmetyki oraz inne, niezbędne drobiazgi. Jest to niezwykle przydatny element wystroju nie tylko ze względu na możliwość uporządkowania przestrzeni, ale również temu, że dodatkowe przedmioty znajdujące się na widoku pomniejszą wizualnie naszą łazienkę.

Dobrze rozmieszczone strefy przechowywania dobrze wkomponują się w wystrój i pomogą utrzymać porządek we wnętrzu.
Fot. Cersanit

Warto również dobrze zagospodarować miejsce pod umywalką. Nawet w wąskich łazienkach i przy bardzo małych umywalkach szafka będzie dobrym pomysłem. Dobrym miejscem do ulokowania dodatkowej przestrzeni przechowywania jest miejsce nad stelażem WC. To świetne miejsce do przechowywania środków czystości albo zapasu papieru toaletowego. Doskonałym rozwiązaniem w niewielkiej łazience mogą okazać się meble modułowe. Nowoczesne szafki łazienkowe tego typu dają bardzo dużą wolność aranżacyjną, nawet na niewielkich przestrzeniach.

Oświetlenie małej łazienki

W aranżacji małej łazienki istotną rolę odgrywa oświetlenie. To, że wnętrze jest niewielkie, nie oznacza, że powinniśmy traktować ten aspekt po macoszemu. By sprawnie funkcjonować, przydadzą nam się dwa rodzaje światła – główne, umiejscowione nad sufitem, które oświetli całe pomieszczenie, oraz punktowe, umiejscowione nad lustrem. Najlepiej by oba elementy były podłączone na dwóch, niezależnych od siebie obwodach, byśmy łatwo mogli dostosować światło do naszych potrzeb.

Przy wyborze oświetlenia głównego istotne jest, by dawało ono równomierne, rozproszone światło i zajmowało możliwie najmniej miejsca. Dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie punktowe z oprawami wpuszczonymi w podwieszany sufit. Istotnym czynnikiem jest również barwa światła. Ciepłe sprawia, że przestrzeń wydaje się bardziej przytulna, z kolei zimne powiększy optycznie przestrzeń. Lampa przy lustrze powinna świecić w neutralnej barwie, by jak najbardziej upodobnić się do światła dziennego. Da nam to gwarancję, że na zewnątrz makijaż będzie wyglądał równie dobrze, jak w odbiciu.

Partnerem publikacji jest sklep z wyposażeniem wnętrz Domni.pl.

Tagged