Jak efektywnie zdobyć nową pracę

Sytuacja ekonomiczna kraju pokazuje, że znalezienie pracy w najbliższym roku może być sporo większym wyzwaniem niż 2022.  Oczywiście może nie dotknąć to wszystkich obszarów (między innymi obszary związane z technologią mogą czuć się stosunkowo bezpiecznie). Wiele firm może zmniejszać swoje zespoły lub wstrzymywać się z rekrutacją, co spowoduje że na rynku będzie więcej kandydatów szukających w pracy, za to mniej ofert pracy. Konkurencja wśród pracowników się zwiększy.

Dlatego jest kilka elementów, które są kluczowe do znalezienia idealnej dla siebie pracy. Czasami są to podstawy  o których zapominamy w natłoku ilości zadań, a czasami to kwestia drobiazgów które robią sporą różnicę.

Po pierwsze przygotowanie CV. Wiele osób popełnia ten sam błąd i wysyła jedno CV na 50 różnych ofert pracy. Nawet jeżeli są one stosunkowo do siebie podobne to nadal wiele firm ma inne oczekiwania i wymagania związane z daną pozycją i stanowiskiem.  Dlatego nawet jeżeli tworzymy jedno CV, to warto mieć je w formie edytowalnej.

Ważne aby CV było adekwatne do oferty pracy, czytelne i zwięzłe. Najlepiej aby mieściło się na maksymalnie dwóch stronach. Jeżeli nie wiesz jak graficznie powinno wyglądać twoje CV to warto skorzystać z profesjonalnej pomocy przy pisaniu CV np na blogu onadlaniej.pl

Drugi element to przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej.  Duża część pytań na rozmowach rekrutacyjnych jest powtarzalna.  Warto pamiętać o tym że dla rekrutera oraz managera, który zatrudnia daną osobę,  ważne będą motywację do pracy, powody związane ze zmianą pracy,  nasze doświadczenie oraz osiągnięcia,  a także co wynieśliśmy z trudnych zawodowych sytuacji.  Na wszystkie te aspekty możemy przygotować się z wyprzedzeniem i wcześniej pomyśleć jak chcielibyśmy na nie odpowiedzieć.  Warto także odpowiadać na głos, ponieważ dopiero wtedy zobaczymy czy się jąkamy oraz czy nasze zdania są klarowne oraz jasne. 

Trzeci element o którym warto wspomnieć to LinkedIn.  Coraz łatwiej jest znaleźć pracę poprzez ten portal aniżeli przez portale ogłoszeniowe takie jak pracuj.pl.  Coraz więcej pracodawców publikuje tam swoje ogłoszenie, a także wielu rekruterów na swoich profilach Linkedin komunikuje nowe oferty pracy. Dlatego bardzo korzystne oraz ważne jest bycie obecnym na Linkedin i posiadanie w swojej sieci kontaktów innych rekruterów oraz headhunterów. Dzięki temu, często dowiemy się o takich ofertach wcześniej niż przez portale ogłoszeniowe. Aby być widocznym na Linkedin, warto wcześniej przygotować sobie swój profil, uzupełnić dane związane z naszym doświadczeniem zawodowym, osiągnięciami oraz rekomendacje które mogą nam dać nasi byli oraz bieżący pracodawcy.  Gdy już uzupełnimy profil, warto dodać do swojej sieci kontaktów wcześniej wspomnianych rekruterów, ale także menedżerów firm w których bylibyśmy zainteresowani rozpoczęciem współpracy. Dzięki temu będziemy na bieżąco z tym co dzieje się w danej firmie. 

Przygotowując się do zmiany pracy, warto pomyśleć nad profesjonalnym przygotowaniem CV, symulacją rozmowy rekrutacyjnej oraz przygotowaniem profilu przez eksperta.  Dzięki temu unikniemy błędów, a także dowiemy się w jaki sposób działa rynek pracy, czego możemy oczekiwać i spodziewać się po rozmowie rekrutacyjnej, a także w jaki sposób efektywnie uzupełniać dane na Linkedin oraz być tam aktywnym aby budować swoją markę osobistą.  Jedną z osób która zajmuje się tym profesjonalnie jest onadlaniej.pl, która kompleksowo przygotowuje kobiety do zmian związanych z karierą zawodową, a wiele jej klientek dzięki niej odmieniło swoją karierę.

Tagged