Jakie są wady i zalety spirali antykoncepcyjnej?

Wkładka domaciczna to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych form antykoncepcji. Zanim się na nią zdecydujesz, powinnaś wiedzieć, że w znacznym stopniu chroni ona przed zajściem w ciążę, ale nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co warto wiedzieć o spirali antykoncepcyjnej?

Spirala antykoncepcyjna – co to i jak działa?

Spirala antykoncepcyjna mierzy zaledwie kilka centymetrów i najczęściej ma kształt litery T. Wyróżnia ją wysoka skuteczność, określona w skali Pearla. Na czym ona polega? Pokazuje, ile pań z 1000 kobiet stosujących daną formę antykoncepcji zaszło w ciążę. Skala obejmuje idealne stosowanie i typowe stosowanie antykoncepcji, niepozbawione błędów. W przypadku najskuteczniejszej spirali antykoncepcyjnej hormonalnej współczynnik Pearla wynosi zaledwie 0,1 w przypadku idealnego stosowania i 0,3, gdy mowa o typowym.

Większość wkładek domacicznych wykonano z bezpiecznego tworzywa sztucznego. Nie bez powodu producenci wybierają elastyczny plastik – łatwo jest go dopasować do kształtu macicy. Spiralę zawsze zakłada lekarz ginekolog, koniecznie w ostatnim dniu menstruacji, kiedy szyjka macicy jest bardziej rozchylona. Proces należy poprzedzić badaniami ginekologicznymi. Więcej o tym, co musisz wiedzieć przed założeniem spirali, dowiesz się z artykułu: https://www.rodzice.pl/9-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-przed-zalozeniem-spirali-antykoncepcyjnej.

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj wkładki domacicznej, powinnaś poznać jej rodzaje:

  1. Spirala z dodatkiem miedzi, która niszczy plemniki.
  2. Wkładka zawierająca progesteron, które jest stopniowo uwalniany. Taki skład sprawia, że śluz w szyjce macicy staje się gęstszy, przez co znacznie utrudnia przemieszczanie się plemników.
  3. Spirala obojętna, która działa tak, aby uniemożliwić zagnieżdżanie się komórki jajowej.

Załącznik:
spirala-antykoncepcyjna-co-to-i-jak-dziala.jpg

Jakie są zalety, a jakie wady wkładki domacicznej?

Wśród najważniejszych plusów warto wymienić przede wszystkim ekonomiczność. Wkładka domaciczna, w zależności od wybranego rodzaju, działa od 3 do 5 lat. Wymaga jednak systematycznej kontroli lekarskiej, a po sugerowanym okresie użytkowania powinna zostać usunięta przez lekarza ginekologa. Jeżeli w międzyczasie zmienisz swój pogląd na powiększenie rodziny, możesz w dowolnym momencie zrezygnować z antykoncepcji.

Stosując spiralę, nie musisz – jak w przypadku np. tabletek antykoncepcyjnych – pamiętać o dawkowaniu. Wkładkę można założyć nawet tuż po połogu i nie wyklucza ona możliwości dalszego karmienia maluszka piersią. Poza tym ta forma antykoncepcji zmniejsza obfitość krwawienia miesiączkowego i nie przeszkadza w stosowaniu leków doustnych.

Wśród największych wad tego rozwiązania należy wymienić zwiększoną możliwość infekcji dróg rodnych i bóle podbrzusza. W przeciwieństwie np. do prezerwatywy wkładka nie zabezpiecza przed chorobami płciowymi. Poza tym istnieje długa lista przeciwwskazań do zakładania spirali.

Kto NIE powinien stosować spirali antykoncepcyjnej?

Spirala antykoncepcyjna nie jest zalecana wszystkim kobietom. Przede wszystkim lekarze wskazują, że dobrze byłoby, aby pacjentki, które zgłaszają się do nich po założenie wkładki domacicznej, miały za sobą już jedną donoszoną ciążę. Spirali nie zaleca się kobietom, które nie były w ciąży, były w ciąży pozamacicznej i tym, w których najbliższej rodzinie zdarzały się poronienia.

Niewskazane jest także stosowanie spirali u kobiet obciążonych ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi lub szyjki macicy. Z tej formy antykoncepcji powinny zrezygnować również panie, które obficie miesiączkują albo cierpią na ostre stany zapalne dróg moczowych.

Powodem do rezygnacji ze spirali powinny być też m.in. wrodzone wady macicy, mięśniaki macicy i uczulenie na jakikolwiek składnik spirali. Więcej o antykoncepcji i porady dla rodziców dotyczące antykoncepcji przeczytasz w serwisie Rodzice.pl.

Tagged