Ekologiczna gastronomia – 5 kroków do sukcesu

Jeszcze do niedawna dbałość o ekologię była kojarzona z fanaberią. Od kilku lat pogląd na sprawy środowiska uległ totalnej zmianie – kto nie jest eko, może czuć się wykluczony. I całe szczęście, bo szkody, jakie my, jako ludzkość, wyrządziliśmy planecie zasługują na potępienie. Na szczęście, życie w taki sposób, by nie szkodzić planecie, nie musi być kłopotliwe. Dziś radzimy właścicielom lokali gastronomicznych, jak zaledwie w 5 prostych krokach być bardziej eko.

1. Stosuj biodegradowalne talerze i sztućce

Na szczęście próby rezygnacji z plastiku czy styropianu nie są takim wyzwaniem jak kiedyś. Dziś hurtownie i sklepy pełne są eko-produktów, które mogą wykorzystywać również restauratorzy. Weźmy np. papierowe pudełka czy drewniane sztućce, albo idąc dalej, jadalne talerze z otrąb pszennych – 100% ekologii, 100% bezpieczeństwa, higieny i realizacji wyznaczonych zadań.

2. Wymagaj własnych kubków albo stosuj papierowe

Kawy na wynos mogą być jeszcze bardziej fancy. Jak to zrobić? Nie tylko za pomocą przeróżnych smaków serwowanej kawy pochodzącej z najodleglejszych zakątków świata. Drogi są dwie – bardziej ekstremalna: wymagaj od klientów swoich kubków np. termicznych, małych termosów. Wersja łagodniejsza – stosuj kubki do kawy jednorazowe z nadrukiem np. logo Twojej firmy. Plastikowe kubki do napojów to największych obciach!

3. Postaw na eko-słomki do napojów

Plastikowe słomki w knajpach to straszne śmieci – zapamiętaj. Zabrakłoby palców u rąk Twojej załogi, jeśli mieliby zliczyć te, które po wykorzystaniu (albo wręcz bez) wyrzucają do śmieci Twoi klienci. Na szczęście z łatwością możesz je wyeliminować. Rozwiązaniem mogą być słomki papierowe, bambusowe, szklane czy metalowe. Nie dość, że z powodzeniem zastępują plastikowe odpowiedniki, to mogą być od nich atrakcyjniejsze – dostępne są bowiem w różnych kolorach i kształtach.

4. Woda? Wykorzystaj kranówkę

Już dawno minęły czasy, gdy wypicie wody z kranu wiązało się z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi. W dużych miastach woda jest sumiennie kontrolowana i badana pod kątem zdatności do picia. Zamiast wykorzystywać tę przechowywaną w plastikowych butelkach, skorzystaj z tzw. kranówki. Nie dość, że taniej, to jeszcze bardziej eko. Czyż nie brzmi to dobrze?

5. Nie wyrzucaj jedzenia!

Z przerażeniem patrzę na niedojedzone potrawy klientów, które trafiają do śmietników. To straszna, choć – niestety – powszechna praktyka. Co stoi na przeszkodzie, by kelner zapytał klientów, czy nie chcą pozostałości dania zabrać do domu? Rzecz jasna, w ekologicznych opakowaniach. Klient i tak za to zapłacił, więc w kasie nic się nie zmieni. Warto spróbować!

Tagged