Noworodek kicha – co to może oznaczać?

Każde kichnięcie dziecka sprawia, że się zastanawiamy, czy coś się dzieje nie tak z naszym dzieckiem. Jeśli noworodek kicha często powinniśmy zapoznać się z poniższym tekstem oraz skontaktować ze swoim lekarzem.

Co jest powodem kichania u noworodka?

Jeśli nasz noworodek kicha to wcale nie musi to być objaw infekcji. Czasami jest to po prostu oczyszczenie noska z licznych pyłków oraz z kurzu. Jeśli zatem dziecko jest ubrane w sposób odpowiedni, to nie martwmy się, że kicha z zimna, a chorobę i infekcję można rozpoznać bardzo łatwo, gdyż wtedy właśnie z noska leki wodna wydzielina czy też wydzielina ropnista. Dziecko wówczas ma także spore problemy ze ssaniem piersi oraz oddychaniem.

Istnieje tak naprawdę bardzo dużo powodów, dla których naszego dziecko kicha. Musimy wiedzieć, że kichanie jest czynnością zdrową dla dziecka. Oznacza to nic innego, że ich nerwowy układ działa w pełni poprawnie, ponieważ kichanie w rzeczywistości jest odruchem, który kontrolowany jest przez układ nerwowy. Dzieci mogą kichać z powodu alergii, z uwagi na małą wilgotność powietrza, z powodu choroby, z powodu gorączki, z uwagi na substancje drażniące w powietrzu, z uwagi na mały nosek czy też aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia w nosie.

Powietrze przez nas wdychane wypełnione jest chemikaliami, cząstkami pyłu, zarazkami, zanieczyszczeniami czy też innego rodzaju zanieczyszczeniami, które oczyścić należy poprzez kichanie. Zatem, jeśli nasze dwumiesięczne dziecko kicha i kaszle, ale jednak nie ma gorączki czy też objawów, to nie martwy się żądną poważną chorobą. Z lekarzem należy się skonsultować w momencie, jeśli dziecko ma jakiekolwiek inne objawy, które nas niepokoją. Noworodki bardzo często kichają razem z ziewaniem, pluciem, czkawką, bulgotaniem oraz bekaniem.

Dlaczego to robi?

Kichanie u niemowląt to odruch niezwykle podobny jak u osób dorosłych. Odruch występuje, gdy mamy podrażnione nosowe kanały.

W przeciwieństwie do wielu innych znanych nad odruchów, takich jak odruch moro (obejmowania), odruch zaskoczenia, odruch kichania utrzymuje się tak samo długo jak nasze dziecko rośnie i się staje dorosłe. Wychodzić należy z założenia, że każdy musi kichnąć od czasu do czasu.

Nie ma nic gorszego, niż popadanie w paranoje z każdym kichnięciem dziecka. Co jak co, ale do lekarza udajemy się jedynie, gdy rzeczywiście coś mocno nas zaniepokoi. Oczywiście w takich sytuacjach powinniśmy się udać z naszym dzieckiem do pediatry. Jednak w większości przypadków nie ma kompletnie takich podstaw. Jest to bardzo ważna informacja.