Psychoterapia to metoda leczenia zaburzeń psychicznych, która w ostatnich latach jest coraz popularniejsza. Na czym polega i kto powinien skorzystać z pomocy psychoterapeuty? Przeczytaj artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji i psychoterapii.
Psychoterapia – czym jest?
Psychoterapia to specjalistyczna metoda leczenia, która oparta jest na stałej relacji pomiędzy pacjentem, a psychoterapeutą. Stosowana jest ona w celu pomocy i wyleczenia różnorodnych problemów natury psychicznej. Psychoterapia nie tylko pomaga wyleczyć różne zaburzenia, ale również poprawić samoocenę. Cały proces leczenia opiera się na podejmowaniu przez psychoterapeutę wcześniej zaplanowanych i w pełni świadomych działań mających na celu zmianę sposobu myślenia, a także zachowań u pacjenta.
Psychoterapia – więcej niż rozmowa
Psychoterapia jest szczególnym rodzajem pomocy – opiera się ona głównie na otwartej rozmowie ze specjalistą, który jest przede wszystkim obiektywny i neutralny w stosunku do pacjenta. Taki stan rzeczy pozwala osobie cierpiącej pozbyć się swoich obaw, stresu i innych lęków, o których normalnie nie mogłaby porozmawiać nawet z najbliższymi. Psychoterapeutyczna rozmowa to przede wszystkim wysłuchanie pacjenta, udzielenie niezbędnego wsparcia, a także dotarcie do najgłębszych emocji. Dzięki psychoterapii osoba borykająca się z problemami może lepiej zrozumieć samą siebie, co jest podstawą do tego, aby wyleczyć się z różnych zaburzeń psychicznych.
Sama teoria jednak nie oddaje tego, jak w rzeczywistości wygląda taka rozmowa. Dlatego też jeżeli zastanawiasz się, jakie korzyści płyną z pomocy specjalisty, sprawdź Centrum Psychoterapii SmartHeart pod adresem: psychoterapia indywidualna Lublin.
Rozmowa z psychoterapeutą – dla kogo?
Terapia psychoterapeutyczna pomocna jest dla wielu osób. Na spotkanie ze specjalistą decydują się najczęściej ludzie cierpiący m.in. na depresję, nadmierną agresję lub długotrwałe lęki. Tak naprawdę jednak psychoterapia pomocna jest nie tylko chorym, ale również osobom, które na pierwszy rzut oka nie mają problemów natury psychicznej. Z terapii skorzystać może tak naprawdę każdy, kto chce lepiej zrozumieć i rozwinąć siebie czy polepszyć jakość życia. Istnieją jednak pewne objawy mogące sugerować o potrzebie rozmowy z psychoterapeutą. Wśród nich wymienić można m.in.:
- trudności ze skupieniem podczas wykonywania codziennych czynności,
- częste uczucie bezradności, smutku czy przytłoczenia,
- ciągły stres,
- trudności w relacjach z najbliższymi i obcymi,
- ciągłe zamartwianie się, obwinianie się o różne rzeczy,
- nerwica,
- uciekanie się do zażywania narkotyków lub alkoholu w poszukiwaniu ulgi.
Przykre doświadczenia życiowe a terapia psychoterapeutyczna
W życiu każdego człowieka mogą zdarzyć się również losowe sytuacje, które zaburzają równowagę emocjonalną – na krótszy bądź dłuższy okres. Do takich zdarzeń zaliczyć można m.in. rozwód, utratę bliskiej osoby, zdradę czy nagłą utratę pracy i środków do życia. Są to momenty, w których wiele osób często nie może sobie poradzić samemu (lub nawet z pomocą najbliższych) ze wszystkimi swoimi problemami i ucieka się do różnych sposobów na ukojenie wewnętrznego bólu. W takim okresie niezastąpiona okazuje się psychoterapia, dzięki której krok po kroku pacjent może oswoić się ze swoją sytuacją i nauczyć się żyć na nowo.
Jeżeli szukasz doświadczonego i profesjonalnego terapeuty, wejdź na psychoterapia Lublin i skorzystaj z oferty Centrum SmartHeart, w którym porozmawiasz na każdy temat z rzetelnymi specjalistami.