Pawie pióra we wnętrzach

Podobają Ci się pawie pióra ustawione w wazonie? A może zauroczyły Cię tekstylia z ich motywem? Wstrzymaj się jednak z zakupem! Pawie oko przynosi pecha, a w domu zwiastuje niepowodzenia w życiu rodzinnym. Wyjaśniamy skąd pochodzi ten przesąd.

Pawie pióra — przesądy

Pawie pióra, mimo że są piękne, to symbolizują pecha. Z kolei w domu zwiastują niepowodzenia w życiu rodzinnym. Przesąd ten wywodzi się z charakteru tego ptaka. Paw jest bardzo czujny, a w obliczu niebezpieczeństwa wszczyna głośny alarm. W związku z tym utarło się, że zwierzę jest w stanie przewidzieć zbliżającą się śmierć. Być może dlatego niektórzy obawiają się pawich piór.

Pawie pióra w mitologii

Paw w starożytności kojarzony był z grecką boginią Herą. Według legendy żona Zeusa podróżowała po niebie złotym rydwanem zaprzężonym w te piękne ptaki. Wysoki status zwierzęcia podkreśla fakt, że było ono czczone na równi z mitycznym feniksem.

Niewątpliwie paw zawdzięcza swoją popularność pięknemu upierzeniu i gracji, z jaką się porusza. Wysoko urodzone kobiety w starożytnym Rzymie chętnie ozdabiały swoje stroje pawimi piórami i przywdziewały szaty w zielononiebieskim kolorze. Współcześnie, upierzenie ptaka kojarzy się z luksusem, majestatycznym pięknem i z królewskim stylem.

Pawie pióra we wnętrach

Mimo przesądów pawie motywy można znaleźć m.in.na tapetach i fototapetach, które pojawiają się zwykle w stylu orientalnym i chinoiserie. Zarówno wzór, jak i oryginalny kolor piór, wprowadzają do wnętrz egzotyczny klimat. Z kolei pawie pióra w metalicznych odcieniach lub z delikatnym połyskiem można znaleźć na nowoczesnych tapetach w stylu glamour.

Inny bardzo modny wzór strukturalny peacock pattern jest najczęściej wykonany z kryształków kwarcu, które pięknie odbijają światło. Wpisuje się on pięknie w orientalne aranżacje, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiece sypialnie. Reprezentacyjny potencjał wzoru wykorzystuje się również w nowoczesnych salonach i na ścianach akcentowych (np. jako fototapety). Połyskujące wersje piór doskonale rozjaśniają wnętrze i wprowadzają klimat bogatego Orientu. Zwolennikom subtelnych deseni poleca się wersje w stonowanych odcieniach – np. w beżu lub szarości czy srebrze.

Pawimi piórami inspirowane są również dodatki, które mogą być ozdobione tym motywem lub tylko kolorystycznie nawiązywać do niego. Piękny zielononiebieski kolor jest głęboki i zarazem tajemniczy, ponadto przykuwa wzrok i jest bardzo elegancki.

Tkaniny z motywem pawich piór można wykorzystać na eleganckich zasłonach lub poduszkach albo na przykład na tapicerkę fotela. Taki wzór fantastycznie ożywi mebel, więc warto pomyśleć o nim podczas odnawiania ulubionego fotela.