Pielęgnacja włosów farbowanych. Jak mieć zdrowe włosy mimo częstych zmian koloru?

Pielęgnacja włosów farbowanych. Zdrowe włosy mimo częstych zmian koloru

Farbowanie to zabieg nieobojętny dla kondycji włosów. Nieumiejętnie wykonany może je w krótkim czasie zniszczyć. Jak zachować pasma w zdrowiu mimo ich częstej koloryzacji? Poznaj tajniki pielęgnacji włosów farbowanych, dzięki którym będą zachwycać wyglądem.

Codzienna pielęgnacja włosów farbowanych

Koloryzacja, szczególnie rozjaśnianie, powoduje rozchylanie łusek włosów. Dzięki temu pigmenty z farby łatwiej się rozprzestrzeniają. Zazwyczaj jednak łuski nie wracają do pierwotnego stanu, przez co może dochodzić do uszkodzenia keratyny (podstawowego budulca włosa), a w dalszej perspektywie – osłabienia pasm, kruszenia i łamania.

Kosmyki z rozchylonymi łuskami w błyskawicznym tempie tracą wilgoć ze struktury, ulegają szybkiemu przesuszeniu się. Dlatego tak ważna jest codzienna pielęgnacja włosów i wygładzanie ich powierzchni. Jak robić to właściwie?

W dbaniu o koloryzowane pasma kluczowe są dobrze dobrane kosmetyki. Warto wybrać produkty z formułami opracowanymi pod potrzeby takich włosów. Wyselekcjonowane preparaty nie tylko pielęgnują kosmyki, lecz także zabezpieczają pigment przed wypłukiwaniem się. A jeśli chodzi o zachowanie intensywnego koloru przez jak najdłuższy czas, zrezygnuj z mocnych szamponów z surfaktantami – silnymi substancjami myjącymi, jak SLS czy SLES. Zbyt mocno oczyszczające kosmetyki bardzo szybko wypłukują barwnik z pasm.

Jak myć włosy farbowane? Dwukrotnie! Pierwsze mycie ma za zadanie oczyścić pasma z zanieczyszczeń, kurzu, pyłu i ewentualnych pozostałości po kosmetykach stylizacyjnych.

Drugie mycie z kolei służy do dogłębnego oczyszczenia skóry głowy i włosów z sebum, a także delikatnego masażu naskórka, który pobudza mikrokrążenie podskórne. Myj jednak głowę łagodnie i nie szarp pasm. Co więcej, za każdym razem szampon spieniaj w dłoniach – nie wylewaj go bezpośrednio na włosy. W kolejnym etapie zastosuj odżywkę, która zregeneruje pasma, otuli je cienką warstwą ochronną oraz ułatwi rozczesywanie.

O tym pamiętaj podczas mycia włosów farbowanych:

  • do mycia używaj letniej wody – zbyt gorąca lub zbyt zimna może uszkodzić pasma, a także pobudzić gruczoły łojowe skóry do zwiększonej produkcji sebum;
  • nie trzyj pasm ręcznikiem, delikatnie odsącz z nich wilgoć – tarcie wilgotnych kosmyków niszczy ich strukturę;
  • jeśli nie suszysz włosów naturalnie, a suszarką, wybieraj chłodny nawiew.

Jak dbać o włosy farbowane – na długości i końcach?

Niepielęgnowane włosy farbowane zwykle są suche, matowe, łatwo się puszą i są szorstkie w dotyku. Samo ich oczyszczanie nie pomoże. Czasem też nawet odżywka czy maska, którą spłukujemy wodą, nie zregeneruje ich z takich efektem, jakiego oczekujemy. Aby przywrócić im blask, warto odżywiać je za pomocą innych produktów pielęgnacyjnych. Przez niedomknięte łuski włosów wypłukuje się nie tylko pigment, lecz także cenne składniki budulcowe pasm. Uszkodzenia możesz „łatać” dzięki kosmetykom z silikonami. Uszczelniają one włosy i zamykają w ich strukturze wartościowe substancje aktywne.

Jeśli nie jesteś zwolenniczką silikonów – wybierz oleje roślinne lub produkty z olejami w formule. Te roślinne zamienniki działają na podobnej zasadzie. W przypadku włosów farbowanych, które przeważnie są średnio- lub wysokoporowate, sięgaj po oleje niewnikające, o dużych cząsteczkach, które będą otulać pasma, jak:

  • wiesiołkowy;
  • z kiełków pszenicy;
  • z czarnuszki;
  • lniany;
  • z pestek winogron;
  • słonecznikowy;
  • rokitnikowy.

Oleje roślinne możesz wykorzystać do olejowania włosów – na mokro, na sucho bądź na podkład. Możesz ich także używać po prostu do zabezpieczania końcówek.

W pielęgnacji włosów  farbowanych ważne jest także zachowanie równowagi PEH (proteiny-emolienty-humektanty). To filar dbania o pasma, nie tylko koloryzowane. Każda włosomaniaczka powinna wiedzieć, na czym polega zachowanie balansu. Pasma potrzebują tych wszystkich substancji w różnych proporcjach. W przypadku włosów farbowanych warto używać przede wszystkim emolientów (są nimi między innymi wymienione wyżej oleje roślinne) oraz protein wielkocząsteczkowych (np. z jedwabiu, pszenicy, mleka). Białka wygładzają pasma i wypełniają przestrzenie spowodowane rozchyleniem łusek.

Jak zatem odżywić włosy na długości? Przede wszystkim raz lub dwa razy w tygodniu używaj maski po myciu głowy – możesz ją zostawić na pasmach na ok. 30 minut, a potem zmyć letnią wodą. Staraj się także stosować odżywki bez spłukiwania z proteinami oraz emolientami. Humektantów używaj raczej podczas oczyszczania głowy – unikaj ich w dniach, kiedy panuje wysoka wilgotność powietrza.

I pamiętaj o zabezpieczaniu końcówek! Dlaczego to takie ważne? To od ich stanu często zależy wygląd całych włosów. Kiedy zaczynają się rozdwajać i łamać, uszkodzenia postępują na dalszą część pasm. Końcówki są bardzo delikatne, łatwo ulegają zniszczeniom. Szybko reagują na wiele czynników zewnętrznych – zmiany temperatur, promieniowanie UV, gorące powietrze z urządzeń stylizacyjnych. Jak je prawidłowo zabezpieczać? Możesz wykorzystywać wspomniane już oleje roślinne, olejki kosmetyczne lub serum z silikonami, które pokrywają pasma warstwą okluzyjną. Możesz wykorzystać do tego na przykład wielofunkcyjny olejek GISOU Honey Infused Hair Oil, olejek do pielęgnacji FABLE & MANE HoliRoots™ Hair Oil czy serum modelujące na rozdwojone końcówki DEVACURL Curlbond™.

Pielęgnacja włosów farbowanych – pamiętaj o skórze głowy!

Pielęgnacja włosów farbowanych nie polega wyłącznie na dbaniu o włosy, lecz także o skórę głowy. W tkance na głowie znajdują się mieszki włosowe. To z nich wyrastają nowe pasma. W mieszkach często gromadzą się zanieczyszczenia oraz sebum, należy więc dbać o oczyszczanie skóry głowy.

Staraj się przynajmniej raz w tygodniu wykonywać peeling skóry głowy. Taki zabieg pobudzi cebulki włosowe do wzmożonej pracy i przyspieszy porost nowych kosmyków, dogłębnie oczyści tkankę z zanieczyszczeń oraz poprawi mikrokrążenie krwi i limfy, a więc zadba o lepsze dotlenienie naskórka i mieszków włosowych. Systematyczne stosowanie peelingu trychologicznego nie tylko aktywuje wzrost pasm, lecz także wzmocni włosy, zregeneruje i sprawi, że będą lepiej przyjmować cenne składniki aktywne ze stosowanych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Jak odbudować zniszczone włosy po farbowaniu?

Nie ma prostego przepisu na odbudowę zniszczonych włosów po farbowaniu. Wszystko zależy od wielkości uszkodzeń i kondycji pasm. Jeśli są wiotkie, suche, gumowe, silnie rozdwajają się lub łamią, bez wątpienia wymagają wizyty w salonie fryzjerskim i strzyżenia. Warto wówczas podciąć końcówki, ponieważ uszkodzenia będą postępować.

Koloryzowane włosy puszą się i kruszą, ponieważ – jak wyżej wspominaliśmy – mają mocno rozchylone łuski i szybciej tracą cenne składniki budulcowe, jak keratyna. Co pomoże w ich odbudowie? Jednym z popularniejszych zabiegów o udowodnionej skuteczności jest Olaplex. Polega na stosowaniu specjalnych kosmetyków pomiędzy zabiegami farbowania. Zabieg ten nawilża, regeneruje i wygładza włosy. Przede wszystkim przywraca ich dobrą kondycję, odbudowując mostki dwusiarczkowe w ich strukturze. Regularne stosowanie produktów Olaplex zaowocuje dobrym zdrowiem pasm – staną się mocne, elastyczne i sprężyste.

Warto także używać kosmetyków, których bazowym składnikiem są ceramidy. To substancje aktywne, które nazywa się cementem włosów. Wypełniają ubytki w strukturze pasm, przywracając im prawidłową sprężystość i odporność na czynniki zewnętrzne. Ceramidy dodatkowo wyzwalają blask włosów, przyspieszają proces ich regeneracji oraz wzmacniają je. Znajdziesz je w różnych produktach pielęgnacyjnych – my polecamy szczególnie wzmacniający olejek BRIOGEO Don’t Despair, Repair!.

Jak dbać o farbowane włosy, aby kolor był intensywny i głęboki przez długi czas?

Już wiesz, że z włosów farbowanych pigment jest szybko wypłukiwany, jeśli nie zadbamy o wygładzenie ich łusek. Aby zachować intensywny i głęboki kolor na dłużej, musisz stale pielęgnować pasma. Po każdym myciu i wysuszeniu zabezpieczaj je kosmetykami z silikonami lub olejami roślinnymi. Otulone warstwą ochronną z domkniętymi łuskami nie dopuszczą do szybkiej utraty barwnika.

Pamiętaj również o termoochronie podczas stylizacji na gorąco. Wysokie temperatury rozchylają łuski pasm, doprowadzając nie tylko do uciekania pigmentu ze struktury, lecz także przesuszenia. Polecamy specjalne spraye termoochronne, które zabezpieczą włosy nawet przed temperaturami sięgającymi 220 stopni.

Używaj także preparatów przeznaczonych do włosów farbowanych. Dzięki substancjom aktywnym zabezpieczając pigment we wnętrzu włosa. W przypadku włosów blond, aby pozbyć się niechcianych żółtych tonów, stosuj między innymi OLAPLEX N°4P Blonde Enhancing Toning.

Przede wszystkim jednak, jeśli nie radzisz sobie z doprowadzeniem włosów po koloryzacji do dobrej kondycji, wybierz się do specjalisty – fryzjera lub trychologa.

Tagged