Rusztowania dla domowych majsterkowiczów – wybór rozwiązań

Trudno wyobrazić sobie budowę lub remont domu bez zastosowania rusztowania. Jednakże narzędzie to przydać się może również po zakończeniu tej inwestycji. Domowi majsterkowicze wykorzystać je mogą do licznych prac.

Budownictwo stale się rozwija, pojawiają się coraz to nowe trendy – https://kobietaistyl.pl/trendy-w-budowie-domow-w-2022-roku/. Niezmienne pozostaje jednak to, że domu nie da się wybudować ani wyremontować bez odpowiedniego zestawu narzędzi i sprzętów. Zalicza się do nich rusztowanie, czyli konstrukcja pomocnicza, drewniana lub metalowa (coraz większą popularnością cieszą się modele aluminiowe), która służy do poruszania się i pracy na wysokościach, a także składowania materiałów oraz narzędzi. Niektóre typy rusztowań okazują się wielce przydatne domowym majsterkowiczom również po zakończeniu budowy bądź remontu.

Jaki typ wybrać?

Na rynku dostępne są liczne typy i modele rusztowań budowlanych. Do najpopularniejszych należą podesty robocze, podstawą konstrukcji których są drabiny aluminiowe. Poza tym występują rusztowania jezdne, drabinowe czy aluminiowe. Wybór modelu zależeć powinien od prac, jakie zamierzamy wykonywać. Podczas remontu mieszkania doskonale sprawdzi się podest roboczy, czyli stosunkowo niewielkie, bardzo proste rusztowanie, służące do pracy na niezbyt dużych wysokościach. Składa się on z platformy umieszczonej na dwóch drabinach, ustawionych równolegle do siebie. Taki podest świetnie nadaje się też dla domowych majsterkowiczów, pozwala bowiem wykonać liczne zadania na wysokości lepiej, wygodniej i bezpieczniej niż na drabinie. To narzędzie codziennego użytku, podczas gdy inne typy rusztowań adresowane są głównie dla profesjonalistów. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji, ukształtowanie stopni i platformy (nie mogą być śliskie) oraz jakość zastosowanych materiałów.

Jakość i bezpieczeństwo

Jakość wykonania rusztowania jest bardzo ważna, zależy od niej bowiem bezpieczeństwo pracy. W tym zakresie świetnie sprawdzają się konstrukcje aluminiowe – lekkie i praktyczne, a jednocześnie ogromnie wytrzymałe i odporne na korozję oraz uszkodzenia. Szeroki wybór rusztowań znajdziemy tutaj: https://www.rusztowania-krause.dmn.pl/.

Bezpieczna praca

Podest roboczy wysokiej jakości jest odpowiednim rusztowaniem dla domowego majsterkowicza. Jednakże korzystanie z tej niewielkiej konstrukcji wymaga ścisłego przestrzegania zasad bezpiecznej pracy.

Każde rusztowanie, niezależnie od rozmiarów, musi zostać zmontowane – przez osoby uprawnione – oraz użytkowane zgodnie ze specyfikacją techniczną dostarczoną przez producenta. Niezbędna jest także zgodność z aktualnie obowiązującymi normami BHP.

Przed rozstawieniem konstrukcji zawsze  trzeba przygotować podłoże. Przykładowo, rusztowanie wykorzystywane do prac domowych nie może stać na nierównej czy śliskiej podłodze, w jego okolicy nie mogą też znajdować się przedmioty grożące uślizgiem lub wywróceniem konstrukcji.

Absolutnie nie wolno przekraczać obciążenia użytkowego danego rusztowania (przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić, ile ono wynosi). Uwaga – na nośność całej konstrukcji w znacznym stopniu wpływa montowanie jakichkolwiek dodatkowych elementów.

Pracę wykonujemy z zachowaniem należytej ostrożności. Nawet na niewysoki podest roboczy nie wolno wchodzić pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających!

Tagged