Wołowina z ras mięsnych – czym się różnią od ras mlecznych?

Wysokiej jakości mięso sprawdzonego pochodzenia ma bardzo duże znaczenie. Ma nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ale również jest podstawą smaku dań, które przyrządzamy. Często wybieranym mięsem jest wołowina rasy mięsnej, która ma wiele walorów odżywczych i jeszcze więcej smakowych. Dla osób, które mają z nią styczność pierwszy raz może być nieco problematyczna, jednak praktyka czyni mistrza i każdy dojdzie w końcu do wprawy. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są różnice między rasą mięsną a mleczną, jakie są rodzaje wołowiny rasy mięsnej tego i kilku innych ważnych informacji dowiesz się z poniższego artykułu.

Różnice między rasą mięsną a mleczną

Wyróżnić możemy dwa rodzaje bydła hodowlanego – bydło mięsna i bydło mleczne. Bydło mleczne przystosowywane jest do produkcji jak największej ilości mleka. Największym skutkiem ubocznym hodowli bydła mlecznego jest wypasanie na łąkach, przez co obrasta ono w tłuszcz, który źle wpływa na jakość mięsa. Mięso z bydła mlecznego najczęściej nie ma ani aromatu, ani żadnego niesamowitego smaku.

Wołowina z bydła rasy mięsnej pozyskiwana jest z wyselekcjonowanych osobników, których hodowla nastawiona jest na pozyskanie najwyższej jakości wołowiny. W przeciwieństwie do bydła mlecznego ten gatunek nie tylko wypasany jest na urodzajnych pastwiskach niemałych rozmiarów, ale także jest pod stałym dozorem wyuczonych pod tym kątem hodowców dbających o idealne warunki dla każdego osobnika. Mimo że wołowina z ras mięsnych posiada tłuszcz, to w przeciwieństwie do rasy mlecznej stapia się on podczas smażenia, grillowania lub innej formy jego przyrządzenia. Warto zaznaczyć, że wytapianie się tłuszczu sprawia, że mięso zyskuje niesamowity aromat oraz nieziemski smak.

Wołowina z obu będzie się różniła także czasem przygotowania. Ta rasy mlecznej zajmuje dużo czasu, a dania z niej przygotowane nie będą tak samo smaczne, jak te z rasy mięsnej.

Rodzaje wołowiny rasy mięsnej

Każdy rodzaj wołowiny rasy mięsnej, która dostępna jest na rynku, różni się od siebie w zależności, od tego, na mięso, z jakiego gatunku się zdecydujemy. Różnice, które między nimi występują oprócz gatunku to np. rodzaj pokarmu, jakim są karmione. Bez względu na to, jaki gatunek wybierzemy, smak i aromat będą niesamowicie intensywne, a mięso będzie nadal najwyższej jakości.

  • Wołowina Angus – najpopularniejszy rodzaj wołowiny. Ma bardzo wyrazisty smak, a mięso samo w sobie jest bardzo soczyste. Bydło ubijane jest między 1 a 2 rokiem życia, ale to wykształceni w tym kierunku hodowcy wiedzą, kiedy jest odpowiedni moment.
  • Wołowina Hereford – alternatywa dla wołowiny Angus. Jej smak jest delikatny, a zarazem bardzo soczyste. Walory smakowe zawdzięcza dzięki wypasaniu na pastwiskach i karmieniu trawą.
  • Wołowina Limousine – mięso to ma niewielką ilość tłuszczu, a co za tym idzie klasyfikuje się je do mięsa chudego. Ponadto ma niesamowity smak.

Zalety spożywania wołowiny rasy mięsnej

Jedną z najważniejszych zalet jest czas przygotowania wołowiny rasy mięsnej, ponieważ zajmuje znacznie mniej czasu niż przygotowanie wołowiny rasy mlecznej. Kolejną zaletą jest niesamowity smak wołowiny, który różni się w zależności od wybranego gatunku. Mięso to nie tylko zawiera niewielkie ilości tłuszczu, ale także jest bardzo wysokiej jakości, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie za sprawą przyjmowanych w wołowinie masy cennych substancji odżywczych takich jak np. żelazo, fosfor, kwasy Omega-3 oraz białko.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, wybór odpowiedniego rodzaju wołowiny jest bardzo prosty, jednak podczas dokonywania wyboru warto zwrócić uwagę na to, z jakiego bydła została pozyskana. Gdy chcemy spróbować tej z bydła mięsnego, a nigdy wcześniej nie jedliśmy, ani nie przygotowywaliśmy jej sami, warto wybrać wołowinę angus. Wołowina angus (np. ze sklepu www.spizarniarydzynska.pl/wolowina-sezonowa-black-angus) jest najpopularniejszym rodzajem mięsa, który polecany jest zwłaszcza na samym początku przygody z wołowiną ze względu na walory smakowe i aromat jej towarzyszący.

Tagged