Rozstępy nie muszą towarzyszyć Ci na zawsze – jak się ich pozbyć?

Większość kobiet i wielu mężczyzn w przeciągu swojego życia nabawi się rozstępów. Te białe blizny na skórze nie są niczym złym czy czymś, czego powinniśmy się wstydzić, jednak ich pojawienie się nie musi również skazywać nas na chowanie się pod ubraniami – jeśli marzymy o założeniu dwuczęściowego bikini na plażę, jednak przygnębia nas widok głębokich blizn na brzuchu czy udach, możemy udać się na konsultację do gabinetu medycyny estetycznej.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to zupełnie naturalna rzecz. Pojawiają się wtedy, gdy nasza skóra bardzo szybko się rozciąga. Mogą być dodatkowo wynikiem zmian w naszej gospodarce hormonalnej (doskonale wiemy z doświadczenia, że rozstępy najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania oraz w okresie ciąży). Mogą one pojawić się na skórze również przy okazji rozbudowywania masy ciała, masy mięśniowej, itp.

Te blizny to pęknięcia w włóknach kolagenowych znajdujących się w naszej skórze. Na początku pojawiają się na skórze w postaci czerwonych pręg, by następnie zmienić kolor na biały, co oznacza, że blizny są już permanentne. Białe lub głębokie rozstępy najczęściej będą ciężkie do usunięcia domowymi remediami i wtedy najlepiej jest udać się do specjalisty.

Jak usuwa się rozstępy w gabinecie medycyny estetycznej?

Rozstępy, tak jak inne blizny, możemy usunąć na kilka sposobów. W większości przypadków cała terapia trwa kilka miesięcy i jest rozłożona w sesjach (ich liczba uzależniona jest od wielkości i głębokości zmian na skórze). Większość metod skupia się wokół uszkodzenia skóry w miejscu pojawienia się rozstępów, by została ona pobudzona do produkcji kolagenu, który to tworzyć będzie nowe włókna kolagenowe. W ten sposób blizny zanikają, a skóra jest gładka i bez przebarwień.

Źródło: https://drmarcinnowak.pl/

Jedną z bardziej popularnych metod usuwania rozstępów jest laser. To niezwykle precyzyjne narzędzie, które działa dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Laser powoduje na skórze mikrouszkodzenia, które właśnie mają ją pobudzić do produkcji nowego kolagenu.

Inną skuteczną metodą jest dermabrazja. To dosyć inwazyjny zabieg, za to rzadko trzeba go powtarzać. Dermabrazja polega na usunięciu wierzchnich warstw naskórka (za pomocą specjalnej szczotki, która w działaniu przypomina papier ścierny). Po takim zabiegu skóra jest obolała, czerwona i musi być w opatrunku, a okres rekonwalescenci trwa do dwóch tygodni. Efekty możemy natomiast zaobserwować już po miesiącu. Skóra staje się wygładzona, jędrniejsza i brak na niej śladu po jakichkolwiek bliznach.

Ciekawym zabiegiem może okazać się również mezoterapia. Choć częściej stosuje się ją na skórze na twarzy, mezoterapia sprawdzi się również przy leczeniu rozstępów. Zabieg ten polega na dostarczeniu w głębokie warstwy naskórka składników aktywnych, które pobudzają skórę do regeneracji, nawilżają ją, ujędrniają. Preparat ten podaje się za pomocą małych zastrzyków (mezoterapia igłowa) bądź fal elektrycznych (mezoterapia bezigłowa). Ta pierwsza metoda dodatkowo prowokuje procesy odbudowy. Dzięki temu możemy znacząco poprawić kondycję skóry i usunąć rozstępy.

Tagged