Czym jest decoupage i od czego rozpocząć przygodę z tą sztuką?

Decoupage to wyjątkowa sztuka ozdabiania, pozwalająca nadać dowolny charakter różnego rodzaju przedmiotom. Dowiedz się, na czym polega technika decoupage oraz co będzie ci potrzebne, aby rozpocząć swoją artystyczną przygodę.

Na czym dokładnie polega decoupage?

Praca z techniką decoupage opiera się na przyklejaniu wyciętych kawałków papieru lub tkaniny na różnego rodzaju powierzchnie. Mogą być to niewielkie przedmioty, jak na przykład szkatułki czy wazony, jak również rzeczy o znacznie większej powierzchni, jak ramy, a nawet meble. Najczęściej wykonuje się decoupage na drewnie, ozdabiając w ten sposób przedmioty wykonane z surowego drewna. Chcąc rozpocząć przygodę z tego rodzaju sztuką nie trzeba wyróżniać się zdolnościami artystycznymi – wystarczy jedynie poznać technikę decoupage krok po kroku, aby wiedzieć, jak wykonywać trwałe przedmioty, które będą stanowiły piękną ozdobę każdego wnętrza.

Sama praca, choć wymaga skupienia, polega jedynie na przyklejaniu wyciętych fragmentów z papieru bądź tkaniny na wybraną powierzchnię, którą na końcowym etapie należy utrwalić, niekiedy nawet kilkukrotnie, specjalnym lakierem. Można w tym celu wykorzystać lakier z efektem spękania, dzięki czemu przedmiot zyskuje postarzony wygląd, który trafi w gust każdego miłośnika stylu vintage. W technice decoupage zdecydowanie ważniejsza od umiejętności jest kreatywność, która nadaje zwykłym przedmiotom nowe życie. Jest to wymagające cierpliwości hobby, które często przemienia się w piękną pasję, umożliwiającą tworzenie niepowtarzalnych przedmiotów o wyjątkowym charakterze. 

Czego będziesz potrzebować, aby tworzyć techniką decoupage?

Warto wiedzieć, że do ozdabiania przedmiotów metodą decoupage będziesz potrzebować kilku niezbędnych artykułów, które pozwolą ci rozpocząć pracę. Na samym początku nie musisz kupować od razu całego arsenału akcesoriów – wystarczy jedynie kilka, aby efekt cieszył oko i był trwały. Z pewnością musisz wyposażyć się w ozdobne papierowe serwetki lub papier ryżowy, klej do decoupage’u, białą farbę akrylową, pędzle z naturalnego włosia i lakier zabezpieczający powierzchnię, które możesz zakupić w specjalistycznym sklepie https://sklep-ewa.pl/decoupage. Ponadto, będziesz potrzebować nożyczek i oczywiście przedmiotu, który zostanie ozdobiony. 

Jeżeli dojdziesz do wniosku, że decoupage to zdecydowanie technika ozdabiania dla ciebie, możesz rozwijać swoje umiejętności, zaopatrując się następnie w różnego rodzaju ozdoby decoupage. Dzięki temu, z serwetek papierowych, kawałków tkanin i innego rodzaju ozdób będziesz tworzyć przedmioty z duszą, które będą stanowiły również piękny upominek dla osób bliskich twojemu sercu. Kiedy poczujesz prawdziwą pasję do tej sztuki, w każdej chwili będziesz mógł odwiedzić decoupage sklep, w którym znajdziesz wszystko to, czego w danej chwili będziesz potrzebować, aby tworzyć dalej. 

Tagged