Nużeniec oczny – czym on jest?

Nużeniec oczny jest niczym innym jak pajęczakami mikroskopijnymi, które należą oczywiście do rzędu roztoczy. One wykazują bardzo wysoką specyficzność gatunkową oraz pasożytują najczęściej jedynie na jednym gatunku zwierząt. Opisano dotychczas nużeniec ludzki oraz także nużeniec krótki. Każdy gatunek ma kształt robakowaty ze zredukowanymi odnóżami.

Jak można się zarazić?

Ponieważ w samym cyklu rozwojowym ich pożywieniem głównym są lipidy, które zawarte są w wydzielinie łojowych gruczołów. Zamieszkają one obszary, które bogate są szczególnie w łojowe gruczoły. Nużeniec oczny głównie umiejscawia się w gruczołach powiekowych. Rozwojowy cykl nużeńców trwa około cztery tygodnie. Samica składa do włosowego mieszka jaja. Z jaj się wykluwają larwy, które po linieniu się przeistaczają w nimfy właśnie z odnóżami. Po linieniu dwukrotnym powstaje z nich dojrzała forma.

Do zarażenia nużeńcami oczywiście dochodzi na kontaktowej drodze. Chodzi na przykład o używanie pościeli wspólnej czy też ręczników z zarażoną osobą lub też prawdopodobnie przy pośrednictwie kurzu. Do przeniesienia tego pasożyta również może dojść poprzez sam kontakt z okularem właśnie mikroskopu na co są narażeni na przykład okuliści czy też pracownicy laboratoriów. Największy odsetek zarażonych osób nużeńcami występuje pośród starszych osób. Epidemiologiczne dane wskazują, że w populacji badanej sześćdziesięciolatków odsetek osób zarażonych stanowi około osiemdziesiąt cztery procent, a u osiemdziesięciolatków nawet jest to sto procent. Do zakażenia nużeńcem są predysponowane także osoby z samym obniżeniem odporności.

Czym jest nużyca?

Nużeńce u człowieka wywołują chorobę, która jest nazywana nużycą. Wyróżnia się dwie postacie tego właśnie schorzenia. Jest to postać oczna oraz postać skórna. Skórna postać to zapalenie łojotokowe skóry czy też trądzik różowaty. Oczna postać zależna jest od samego gatunku nużeńca oraz występować może pod postacią zapalenia przewlekłego brzegów powiek czy też zapalenia gruczołów tak zwanego Meiboma.

Nużeniec ludzi, gdy przebywa we włosowym mieszku rzęs, wywołuje zapalenie przewlekłe brzegów powiek poprzez drażnienie mechaniczne mieszka włosowego rzęs. To wszystko w konsekwencji prowadzi do przemieszczania się podstawy oraz zmiany kierunku jej wypadania czy też wzrostu.

Musimy także wspomnieć o działaniu alergogennym produktów przemiany materii samego nużeńca. Mowa także o działaniu wtórnym. Ich wektorem jest pasożyt. Objawami zapalenia przewlekłego brzegów powiek jest zaczerwienienie, świąd oraz obrzęk powiek. Należy także wspomnieć o złogach na samych brzegach powiek obrazu przy podstawie rzęs.