Pielęgnacja przeciwstarzeniowa – na co zwrócić uwagę?

Odpowiednio wcześnie wprowadzona pielęgnacja przeciwstarzeniowa zapewnia nam młody i promienny wygląd na długie lata. Dowiedz się, jak opóźnić procesy starzenia i jak dostosować pielęgnację do rodzaju swojej cery.

Starzenie się skóry – naturalny proces, który da się opóźnić

Stres, zmęczenie, brak snu, nieprawidłowa pielęgnacja i dieta oraz brak ochrony przed czynnikami atmosferycznymi to tylko niektóre czynniki, które wpływają na przedwczesne pojawienie się oznak starzenia się skóry. Wszystkie jesteśmy w stanie ograniczyć lub wyeliminować: regularny tryb życia, aktywność i zdrowa dieta to najlepszy prezent, jaki możemy sobie zrobić. Pielęgnacja dopasowana do potrzeb naszej cery to kolejna kwestia, której nie warto bagatelizować – włączenie do codziennych rytuałów prawidłowo dobranych kosmetyków pozwoli nam opóźnić pojawienie się pierwszych zmarszczek, opadanie owalu twarzy czy odwodnienie skóry.

Świadoma, mądra pielęgnacja wymaga jednak odrobiny wiedzy: czym się kierować w wyborze kosmetyków, aby jak najdłużej cieszyć się młodą, promienną cerą?

Kosmetyki przeciwstarzeniowe a rodzaj cery

Mitem jest, że pielęgnację przeciwzmarszczkową należy wprowadzić, gdy zaczynamy dostrzegać pierwsze oznaki starzenia się skóry. Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, powinniśmy pomyśleć o kuracjach przeciwstarzeniowych znacznie wcześniej. Do 30. roku życia, niezależnie od tego, jaki typ skóry mamy, powinniśmy dbać o ochronę przed czynnikami atmosferycznymi (szczególnie promieniowaniem UV i mrozem) i jako priorytet ustanawiać nawodnienie skóry. Taka przezorność, czyli stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF i nawilżanie sprawi, że nasza skóra dłużej zachowa zdrowe tkanki i nieuszkodzoną barierę hydrolipidową. Jeśli mamy tłustą, problematyczną skórę trądzikową, stosowanie kremów lekkich z filtrami mineralnymi jakie znajdziemy na aptecznych półkach, uchroni nas przed pogłębianiem się zmian zapalnych. Nawilżające, odżywcze kremy z filtrem nadające się pod makijaż to propozycja dla cery suchej.

Jakie rodzaje cery wyróżniamy i w jaki sposób ich właściwości wpływają na pojawienie się oznak starzenia?

  • cera normalna charakteryzuje się brakiem problemów z sebum, jest gładka, pozbawiona niedoskonałości. Najczęściej cerę normalną mają niemowlęta i małe dzieci – większość z nas niestety z biegiem lat zaczyna mieć kłopoty z utrzymaniem niewidocznych porów i brakiem stanów zapalnych. Osoby, które szczęśliwie zachowują cerę normalną przez całe życie stosunkowo późno zaczynają widzieć pierwsze oznaki starzenia. Nie oznacza to jednak, że brak problemów zwalnia z odpowiedniej pielęgnacji: włączenie kremów z kolagenem, nawilżających na dzień i odżywczych na noc pozwoli jak najdłużej cieszyć się takim stanem cery.
  • cera problematyczna, z wypryskami – trądzik jest najczęstszą przypadłością dermatologiczną wieku nastoletniego, ale nierzadko pozostaje z nami i w wieku dorosłym. Zmiany hormonalne powodowane zaburzeniami pracy tarczycy, nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi czy menopauzą również mogą powodować nadmierne wydzielanie się sebum czy zatykanie się porów skutkujące stanami zapalnymi. Częstym problemem osób z tłustą skórą jest jej jednoczesne przesuszenie wynikające ze stosowania kosmetyków z salicylanami i jednocześnie niedostateczne nawilżanie cery. W efekcie dość szybko pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, które w zestawieniu z bliznami po stanach zapalnych są przyczyną pogorszenia się samooceny
  • cera sucha – suche „skórki”, tendencja do łuszczenia się szczególnie płatków nosa i skóry u nasady nosa to typowe objawy, że mamy suchą skórę. Zadbanie o jej odpowiednie odżywienie i nawilżenie powinno być naszym priorytetem – w przeciwnym wypadku dość szybko włókna kolagenowe ulegną osłabieniu, co będzie skutkować pojawieniem się zmarszczek i wrażenia „zmęczonej”, szarej cery.
  • cera naczynkowa – czerwone „pajączki”, skłonność do zaczerwienia po wysiłku czy w trakcie stresu to objawy cery naczynkowej. Jest ona bardzo delikatna i wymaga wsparcia w postaci dobrze dobranych kosmetyków, które będą chronić drobne naczynka w skórze. Na skórze naczynkowej pierwsze objawy starzenia najczęściej występują pod postacią pojawienia się trwałych zmian kolorystycznych powodowanych brakiem możliwości regeneracji naczyń włosowatych.

Jakich składników szukać w kosmetykach przeciwstarzeniowych?

Niezależnie od rodzaju naszej cery powinniśmy zadbać o to, aby nasza pielęgnacja składała się z oczyszczania, tonizowania, nawilżania i odżywiania. W tym celu warto na swojej półce mieć płyn micelarny, olej do demakijażu lub żel, tonik, serum i kremy – na dzień i na noc. Szeroki wybór produktów do każdego rodzaju skóry posiada renomowana, polecana od lat marka, jaką jest Vichy – Vichy liftactiv collagen specialist to najczęściej wybierany krem przeciwstarzeniowy o kompleksowym działaniu i doskonale tolerowany przez niemal typy cery.

Poszukując kremu przeciwstarzeniowego zwróćmy uwagę na to, czy w jego składzie znajdują się:

  • kolagen
  • kwas hilauronowy
  • koenzym Q10
  • witaminy (szczególnie wit. C i B)
  • peptydy.

Niektóre kosmetyki mogą zwierać również pochodne roślinne takie jak kwasy AHA (np. glikolowy w stężeniu do 15%) i niacynamidy. Wszystkie wymienione składniki posiadają udowodnioną badaniami skuteczność w spłycaniu widoczności zmarszczek, redukowania przebarwień i nadawania skórze blasku. Są również polecane jako substancje o działaniu prewencyjnym.

Tagged